119’u denetleme altına alındı! Yangında son dakika gelişmesi

0
11
119'u denetleme altına alındı! Yangında son dakika gelişmesi
119'u denetleme altına alındı! Yangında son dakika gelişmesi

Türkiye’nin yangınla mücadelesi cansiparane devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ‘Son 5 günde 132 yangından 125’ini teftiş atına aldık, 7’si devam ediyor. Hem 78 de kırsal yangına teşkilatımız müdahale etti.’ dedi.

Yangın felaketiyle alakalı gelişmeleri bu haberimizden peşine düşüp takip edebilirsiniz.

11:50>  Bakanlar afet bölgesinde tanımlama yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:

Son 5 günde 132 yangından 125’ini teftiş atına aldık, 7’si devam ediyor. Keza 78 de kırsal yangına teşkilatımız müdahale etti.

11:50> Bakanlar  açıklama yapacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bugün saat 12.30’da Milas’ta Yangın Koordinasyon Merkezi’ nde basın açıklaması yapacaktır.

11:30> İçişleri Bakanı Aristokrat, Muğla’ya geldi

Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz ve Milas ilçesinde devam eden orman yangınlarını uygun analiz etmek üzere İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Muğla’ya geldi. Bakan Soylu, aralıksız yangın söndürme çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Aristokrat’nun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte helikopterle yangın bölgesinde havadan incelemelerde bulunmasının ardındaki basın mensuplarına yapılan çalışmalar ile bilgilendirmede bulunması bekleniyor.

09:15>  Marmaris ile Köyceğiz’deki orman yangınlarına havadan müdahale tekrar başladı.

8 MAHALLEYE YAYILDI

Armutalan Mahallesi Şirinyer mevkisindeki ormanlık alanda 5 gün önce çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak İçmeler, Turunç, Osmaniye, Bayır, Çiftlik, Turgut, Hisarönü ve Orhaniye mahallelerinde de etkili oldu.

Ekipler, yangını denetleme altında tutmak için gece her tarafında karadan çalışmasını sürdürdü. Sabahın birincil ışıklarıyla 2 ilçede de hava araçları çalışmalara yeniden başladı. Bölgeye sevk edilen helikopterler ile uçaklar yangınlara havadan müdahale ediyor.

AZERBAYCAN’DAN 100 KİŞİLİK GRUP DA MARMARİS’TE!

Azerbaycan Doğaüstü Haller Bakanlığına bağlı 100 karakter grup da Marmaris’te söndürme çalışmasına katılıyor. Büyükşehirler, çevre illerden gelen itfaiye, ve arama kurtarma ekipleri ile vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına takviye veriyor.

Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi’ndeki ağaçlık alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangının da denetleme altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürdürülüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangın bölgelerinde incelemelerini sürdürüyor.

25 YANGININ 118’İ EN INCE AYRINTISINA KADAR SÖNDÜRÜLDÜ YA DA YOKLAMA ALTINA ALINDI

Bakan Pakdemirli bölgeden son bilgileri paylaştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz’dan bugüne değin çıkan 125 yangının 118’sinin tamamen söndürüldüğünü veya denetleme altına alındığını bildirdi.

BİR İYİ HABER DAHA!

Pakdemirli, Muğla Kavaklıdere’deki yangının yoklama altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, yanan ağaçlık alanları helikopterle inceledikten daha sonra Şehit Şatafat Hasdemir Beldibi Yangın Takım Binası’nda, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Manavgat’ta yangın devam ederken akşam saatlerinde bir yangın da Gündoğdu Mahallesi Kısalar mevkiindeki ormanlık alanda çıktı. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen alevler bir anda büyüyerek yerleşim yerlerine doğru ilerlemeye başladı. Alevlere müdahale için itfaiye yetersiz kalınca Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinden destek istendi. Bölgede ekiplerin söndürme çalışmalarını çevredeki vatandaşlar da traktörleriyle destek verdi. Bölgedeki yangın hala devam ederken, önlem amacıyla mahalledeki elektrik bağlantısı da kesildi.

Yangın bölgesinde çarşamba gününe dek nem oranının düşük olacağını gösteren Pakdemirli, yaklaşık 1 hafta boyunca sıcak ve kuru havanın devam edeceğini kaydederek, şunları söyledi:

“28 Temmuz-1 Ağustos arası meydana çıkan yangınların bilançosu olarak; 125 yangın çıkmıştı, 117 yangın ya ayrintilariyla söndürüldü ya denetim altına alındı. acilen devamlı 8 yangımız var. sürekli yangınlarımız Antalya’yı biliyorsunuz, Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarımız devam ediyor. Muğla’da Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Seydikemer yangınları devam ediyor. Yeni gelen bilgiye göre Seydikemer yangını soğutma çalışmaları başladı. Gün içinde Menteşe’de meydana çıkan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Tunceli Hozatlı’da bir yangın şimdi devam ediyor. Bugün itibarıyla Mersin Silifke, Antalya Gazipaşa, Antalya Kemer ve Muğla Bodrum yangınlarını denetleme altına aldık.”

genel olarak 16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz, 120 iş makinesi, 4 bin 800 personelle orman yangınlarıyla uğraş ettiklerini kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

‘BAZI SERZENİŞLER DUYUYORUM’

“Muğla özelinde ise ben, vatandaşlarımızdan zaman zaman bazı serzenişler duyuyorum. İşte uçak ya da helikopter göremiyoruz, diye. Muğla’da 4 uçak, 1 İHA, 17 helikopter, 185 arazöz, 93 itfaiye, iş makinesi, 414 araç, 55 ambulans ve 1457 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımız, şimdi uğraş ettiğimiz satıh çok büyük olduğu için semalarda istedikleri sıklıkta bu araçları göremeyebilir. Muğla üzerinde hava gücü olarak 4 uçak ve 17 helikopterle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün tedbiren 6 mahalle boşaltıldı.”

Pakdemirli, Gökbel Mahallesi’nin boşaltılması esnasında bölgede olduğunu hatırlatarak, “Canın dışarıya her şeyin yerine bir şey konulabilir. Bu değin bağlı olmamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız evlerinden çıkarken imtina edebiliyorlar. Zor Kullanarak ikna ettik, ‘Gel şurada 2 saat burada otur, şurada sana yer ayarladık, sonradan geri dönersin.’ diye. Gökbel Köyü’nde bu olayı yaşadıktan birkaç saat içerisinde, söylediğim ve konuştuğum alana da alevler geldi ve boşaltılan köy kısmi hasar uğradı.” dedi.

CAN KAYBI 8 OLDDU

Hasar saptama çalışmalarımızın Muğla’da yüzde 75’ini bitirdik. Yanan orman alanları müsaade ettikçe bu zarar saptama çalışmaları da devam ediyor. Türkiye’deki bu yangılarda, bilhassa 28 Temmuz’dan bu yandan gerçekleşen yangınlarda 8 vatandaşımızı kaybettik. Bu bizi, hepimizi, 84 milyonu üzüyor. Vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz, geride kalanlara da sabırlar diliyoruz. Elbette yalnızca canlarımız gitmedi, hayvanlarımız da gitti, onlar da can. Onlar için de üzülüyoruz. Yalnızca ağaçlarımıza değil, onlar için de üzülüyoruz. Bu ekosistemde kaybın önüne geçmek için mücadelemiz hızlı bir şekilde devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here