“12. Milletlerarası Kabahat ve Ceza Sinema Festivali”, 18-24 Kasım’da yapılacak

“12. Milletlerarası Kabahat ve Ceza Sinema Festivali”, 18-24 Kasım’da yapılacak

ABONE OL
Kasım 19, 2022 21:00
“12. Milletlerarası Kabahat ve Ceza Sinema Festivali”, 18-24 Kasım’da yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl “Eşitiz” temasıyla gerçekleştirilecek 12. Milletlerarası Cürüm ve Ceza Sinema Şenliği’nin tanıtım toplantısı Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sineması’nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Şenlik Lideri Prof. Dr. Adem Sözüer, her yıl şenlikte sinemaların ana konusunun adalet olduğunu, ama adalet perspektifinden bir sorunu ele almaya çalıştıklarını söyledi.

“Eşitiz” temasına değinen Sözüer, “Kadın-erkek eşitliğini gündeme aldık. Dünyada bildiğiniz üzere her krizde her açıdan en çok olumsuz olarak etkilenen bayanlar. O nedenle bu yıl ‘eşitiz’ diyerek, bayan erkek eşitliğini her açıdan masaya yatırmak istiyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinden de akademisyenleri davet ettik ve bir hafta sinemalar eşliğinde bu mevzuyu tartışacağız.” dedi.

Festival yöneticisi Bengi Semerci de toplantıda şenliğe ve sinemalara ait detayları aktardı.

Semerci, bu yıl şenlikte “Sinema Onur Ödülü”nün Serra Yılmaz’a, “Akademik Onur Ödülü”nün Nazan Moroğlu’na ve “Sinemaya Katkı Ödülü”nün Mevlüt Koçak ve Sevin Okyay’a verileceğini açıkladı.

Açılış sineması “Hayali Ülkem”

12. Milletlerarası Cürüm ve Ceza Sinema Şenliği, 17 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki (CRR) açılış merasimi ile başlayacak. Açılış merasiminde Onur Mükafatları ve Sinemaya Katkı Mükafatları sahiplerini bulacak.

Ayrıca açılışta Şilili direktör Patricio Guzman’ın yönettiği “Hayali Ülkem-My Imaginary Country” sineması gösterilecek.

GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenecek şenlikte sinemalar, Atlas 1948 Sineması, Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda izleyicilerle buluşacak.

Festivalin akademik programı ise her yıl olduğu üzere İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılacak ve 18 Kasım’da Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Saadet Yüksel’in açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Altın Terazi Sinema Yarışmaları

Altın Terazi Uzun Metraj Sinema Müsabakası’nda bu yıl 9 sinema yarışacak ve sinemalar İstanbul’da birinci kere gösterilecek. Tekrar Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan 10 sinema, Altın Terazi Kısa Metraj Sinema Müsabakası’nda yarışacak.

Festivalde bu sene ayrıyeten Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Sinema Müsabakası kısmı, birinci defa yarış kategorisinde izleyicisi ile buluşacak. Bu kategoride 10 kısa metraj belgesel sinema gösterime girecek ve yarışacak.

Festivalin “Adalet Terazisi” kısmında dünya sinemasının seçkin örneklerinden 13 sinema yer alıyor ve bu seçkinin “Özel Gösterim” kategorisinde ise 3 sinema GAİN Medya’nın katkılarıyla izleyiciyle buluşacak.

Endüstri Günleri “VisionIST”

Festivalde sanayideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, irtibat toplantılarının yapıldığı “VisionIST” programı ise Atlas 1948 Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Katılım için şenliğin web sayfası olan “icapff.com” adresinden akreditasyon yapılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.