‘1915 Çanakkale Köprüsü’nde geçiş yolunun yarısından fazlası tamamlandı!

0
14
'1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası tamamlandı!
'1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası tamamlandı!
Çanakkale’nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri aralarında yapımı devamlı 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 87 tabliyeden 55’inin montajı tamamlandı.

 

“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında yer alan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında bulunan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde 649’u mühendis 5 bin kişiyle yoğun alıştırma yürütülüyor.

 

ÇİMTAŞ firması tarafından Bursa’nın Gemlik ve Kocaeli’nin Gölcük ilçelerindeki fabrikalarda üretilen her biri takriben 700 ton ağırlığındaki tabliye blokları belirlenen noktalara sırayla yerleştiriliyor.

 

Ay ardına kadar bitirilmesi planlanan egzersiz kapsamında iki kule arasındaki 55 tabliyenin montajı sona erdi. Kalan 32 tabliye için incelemeler çabuk devam ediyor.

 

herkes 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğundaki mega tabliye bloklarının yüzde 63’ünün yerlerine monte edilmesiyle köprüde araçların geçeceği yol belirginleşmeye başladı.

 

Gece ve gündüz çift vardiya yapılan montaj işlemi süresince bazı günlerde Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapalı tutuluyor. Diğer günlerde ise belirlenen bölgelerde gemi trafiği tek yönü olan işletiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here