20 bin hoca ataması gerçekleşti… Erdoğan: Çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz kalmadı

0
8
20 bin hoca ataması gerçekleşti... Erdoğan: Çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz kalmadı
20 bin hoca ataması gerçekleşti... Erdoğan: Çocuklarımızı okullarından uzak bırakma lüksümüz kalmadı

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2021 yılı Öğretmen Atama Töreni’nde, ataması gerçekleştirilecek 20 bin öğretmeni tebrik edip, devir yerlerinde başarılar dileyen Erdoğan, atanacaklarla öğretmen sayısının 1 milyon 137 bini bulacağını anlattı.

2002’de yaklaşık 500 bin olan öğretmen sayısının 1 milyon 200 binlere yaklaştığını dile getiren Erdoğan, “Şimdi okullarımızda tayin yapan öğretmenlerimizin 700 binini bizim görevimizde atayarak öğretmen ihtiyacımızı çabuk kapattık. Bunun yanında yapı ettiğimiz okullar ve dersliklerle okullarımızın, sınıflarımızın öğrenci mevcutlarını tamamen azalttık. Geçmişte sıradan 30 civarındaki sayısıyla OECD ülkelerinin çok üzerinde olan sıradan derslik mevcutlarımız 22 ile OECD civarındadır.” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’de sıradan sınıf mevcutlarının İngiltere, Avustralya ve Fransa gibi ülkelerdeki ilkokullardan daha düşük, Almanya ve ABD ile yaklaşık aynı seviyede olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Benzer şekilde öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında da yaptığımız atamalarla ilkokullarda hoca başına 15, orta okullarda ve liselerde 13 öğrenci düşen OECD ortalamalarını yakaladık, hatta geçtik. Bugün ülkemizde hoca başına düşen öğrenci sayısı ilkokullarda 17, orta okullarda 16, liselerde 12 civarındadır. Hükümete gelirken milletimize ülkemizi eğitim, sıhhat, yargı ve güvenlik temelleri üzerinde yükseltme sözü vermiştik. Bir başka ifadeyle eğitimi önceliklerimizin en başına almıştık. Çağın gerektirdiği her türlü veri ve beceriyle donatılmış ve yetişmiş insan gücümüzü ekonomimizin, toplumumuzun ve demokrasimizin lokomotifi olarak görüyoruz. Eğitime ayırdığımız bütçeyi bütün kurumlarımız arasında birincil sıraya çıkartarak bu anlayışı bilfiil hayata geçirdik. Bu sürecin asli unsuru olan öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık. Nitekim Avrupa’da son 20 yılda hoca maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye’dir. Avrupa Birliğinin bu konudaki raporuna göre Avrupa’da öğretmenler için zorunlu ders saati en düşük ülke yeniden Türkiye’dir. OECD verilerine tarafından Avrupa’da öğretmenlerin takriben yarısı işlerinde gerginlik yaşadıklarını belirtirken Türkiye’de bu oran yüzde 20’ler civarındadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki öğretmenlerin bütün Avrupa ülkeleri içerisinde asgari stres yaşamış öğretmenler aralarında yer aldığını ifade ederek, okullardaki maddi ve teknolojik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

6131fd6479da3e186098b34f

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, salgın döneminde çocukların uzakta eğitime erişimlerini temin etmek için 2 milyon tablet dağıttıklarını, herkese 8 GB internet sağladıklarını söyledi.

Çocukların eğitime erişimlerini kolaylaştırmak ve ailelere destek olmak amacıyla attıkları en manâlı adımlardan birinin de ders kitaplarının ücretsiz verilmesi olduğunu dile getiren Erdoğan, bundan böyle çocukların okula geldiğinde sıralarının üstünde o öğretim yılında okuyacakları ders kitaplarını hiçbir vergi ödemeden hazır bulduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, natürel sadece bunlarla kalmadıklarını, imkanlar nispetinde hem öğretmenlerin durumlarını iyileştirmeyi keza de okulların altyapılarını güçlendirmeyi sürdürdüklerine muhabere ederek, şunları kaydetti:

“Eğitimin niteliğini ve kalitesini yükseltme hedefimizde ilk olarak altyapıyı geliştirdik, teknolojik yatırımları yaptık. Böylece Türkiye’yi her alanda olduğu gibi eğitimde de altyapı eksikliklerini büyük oranda gidermiş bir ülke haline getirdik. Bundan sonradan odaklanmamız gereken nokta eğitimin kalitesini artırmaktır. Bunun için müfredat ilk olarak edinmek üzere eğitimin içeriğini geliştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımız her şey gibi eğitimin de en iyisine layıktır.

Eğitim sisteminin kalitesini belirleyen en kayda değer öğe ise öğretmenlerdir. Sizlerin, öğrencilerinizi en güncel data ve becerilerle donatırken, kendinizi de durmadan geliştirmeniz şarttır. Bunun için sürekli eğitimlerle ve lisansüstü programlarla mesleki gelişiminizi sağlamalı, alanınızdaki gelişmeleri aralıksız takip etmelisiniz. Bilhassa şu salgın döneminde bu husus çok daha büyük yük taşıyor.”

“AŞILARINIZI YAPTIRARAK, ÇOCUKLARIMIZA VE TOPLUMA ÖRNEK OLACAĞINIZA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukların 1,5 yıldır okullarında, akranları ve öğretmenleriyle birlikte olamadıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Salgın halen devam ediyor lakin bundan böyle çocuklarımızı okullarından uzak vazgeçme lüksümüz de kalmadı. Okullarımızı açık tutmakta, çocuklarımıza akranlarıyla birlikte en iyi eğitim-öğretimi vermekte kararlıyız. Çocuklarımızın dinç bir şekilde zihinsel, fiziki, kültürel ve sportif girişimleri ve gelişimleri bakımından da okullarımızın açık tutulması önemlidir. Sizlerin çabaları ve velilerimizin desteğiyle gerekli her türlü tedbiri alarak inşallah çocuklarımızı pazartesi günü okullarıyla buluşturuyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve Afiyet Bakanlığımız okullarda uygulanacak kuralları ve ilkeleri belirlediler. Öğretmenlerimizden isteğim, bu kuralların eksiksiz bir şekilde uygulanmasıdır. Aşılarınızı yaptırarak, çocuklarımıza ve topluma misal olacağınıza inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığının okulların temizlik ve maske ihtiyaçlarını karşıladığını vurgulayarak, “Okullarımız artık eğitime hazırlanmış durumda. Sizlerin gayretleri ve çalışmalarıyla başarılı bir eğitim-öğretim dönemini geride bırakacağımızdan tereddüd duymuyorum. İnşallah okullarımızı tam zamanlı olarak açık tutarak öğretim yılını tamamlayacağız.” diye konuştu.

Bugün burada ataması yapılacak öğretmenleri tebrik ederek, görevlerinde başarılar dileyen Erdoğan, bu eğitim-öğretim döneminin tüm öğrenciler için hayırlara vesile olmasını diledi.

TÖRENDEN NOTLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindekilerle 20 bin öğretmen ataması için butona bastı.

Atamaların öğretmenlere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm hoca adaylarımız için inşallah öğretmenlikleri de ülkemiz için hayırlı olsun diyoruz. Kendilerine başarılar diliyoruz. Aileleriyle birlikte de mutluluklar diliyoruz.” temennisinde bulundu.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve hoca adayları katıldı.

Törende Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hilye-i şerif tablosu takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here