2018 yılında başlamıştı… Restorasyonda ortaya çıktı: Bizans sütunlarını sıvamışlar

0
2
2018 yılında başlamıştı... Restorasyonda ortaya çıktı: Bizans sütunlarını sıvamışlar
2018 yılında başlamıştı... Restorasyonda ortaya çıktı: Bizans sütunlarını sıvamışlar

Saruhanoğulları Beyliği’nin en kayda değer yapılarından Manisa Ulu Cami, Muzafereddin İshak Bey göre 1366 yılında Mimar Emet Bin Osman’a yaptırıldı. Beylikler Dönemi’nin en kayda değer ve çekici cami planı olarak gösterilen ve kentin simgelerinden olan Yüce Cami, izinsiz yapılan farklı alanlara yönlendirilmiş eklentiler ve yanlış uygulamalar sebebiyle orijinalliğini yitirdi.

5 MİLYON TL HARCANDI

Camide, Vakıflar Genel Müdürlüğü göre 2018 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. Aslına uygun şekilde restoresi sürdürülen camiye 5 milyon TL harcandı. Restorasyon esnasında, caminin yapımından 8 sene sonra iklim şartları sebebiyle iç tarafta örülen duvarda sıva raspası çalışması yapıldı, sıvalar kazındı. Ortaya 6 kolon çıktı. Sütunların Bizans dönemine ait olduğu belirlendi. Duvarla birlikte ortaya meydana çıkan sütunlar tarihe ışık tuttu.

: İlginizi Çekebilir

  • Görüntüler Rize’den… Hemen Şimdi kaydedildi! Bayram zehir oldu
  • Rumlar birbirine düştü… Tarihi hamlenin ardından Hürriyet o mahallede!
  • Yüzlerce kişi gözetim altında! Monkeypox alarmı

“BİZANS DÖNEMİNE AİT OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”

class=’cf’>

İzmir Vakıflar Alan Müdürü Muzaffer Ataseven, caminin bu sene sonunda hizmete açılacağını belirterek, “Caminin 1366 yılında yapıldığını biliyoruz. Belirlenmiş tarih bu. Çünkü caminin girişinde kitabe var. sonra bu caminin orta bölümünde yaklaşık 8 yıl sonradan yapıldığını varsaydığımız duvar var. Restorasyona başlayınca bu duvarda sıva, raspa çalışması yaptık. Sıvalar soyulduktan daha sonra alttan fazla hoş bir işlemeli duvarla karşılaştık. Şu lahza Koruma Kurulunun verdiği karar gereği bunu derzli bir şekilde bırakacağız. Duvarların aralarında 6 kolon çıktı. Tabii bu sütun ve başlıklarının dönemsel olarak devşirme malzemelerden kullanıldığı görülmekte. Muhtemelen Bizans dönemine ait olduğu görülüyor. Bu caminin restorasyonu bittikten sonra hem ibadete hem ziyarete açılacaktır” diye konuştu.

2018 yılında başlamıştı... Restorasyonda ortaya çıktı: Bizans sütunlarını sıvamışlar

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here