2020’nin en büyük keşfi! 3 bin 300 yıllık yazıtı kapı sövesi yapmışlar

0
49
2020'nin en büyük keşfi! 3 bin 300 yıllık yazıtı kapı sövesi yapmışlar
2020'nin en büyük keşfi! 3 bin 300 yıllık yazıtı kapı sövesi yapmışlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Konya’nın Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi ilçelerini kapsayan ‘Tunç ve Demir Çağı Yüzey Araştırması’ projesini yürüten Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Çiğdem Maner, 2015’te kaybolan 3 bin 300 yıllık Hitit yazıtının peşine düştü. Luvi hiyeroglif yazıtı, ilk önce 2011’de Karaörenli öğretmen Nizamettin Tezcan’ın yazdığı ‘Şairler ve Şiirlerle Karaören’ adlı kitapta yayımlandı. Karaören köyünde, bir evin kapısında basamak olarak kullanılan kitabe 2015’te kayboldu. Konya Ereğli Müzesi Müdürlüğü taşın uygun olmadığını bakanlığa rapor etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi yazıtı Interpol yoluyla tüm dünyada aramaya başladı. Oysa yazıta dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

4

KORUMA ALTINA ALINDI

Kaybolan yazıtın devamı olabileceği düşüncesiyle geçen sene yüzey araştırma çalışmalarını sürdüren Dr. Maner, önce Karaören köyündeki eski evin sahibini buldu. Evin sahibi Fahri Kaymak’la köye gidildi. Kaymak, 45 sene önce evlerini yaparken babasıyla ören yerinden bu taşı (yazıtı) bulduklarını, taş büyük olduğu için kırdıklarını ve öteki yarısını da kapıya söve olarak koyduklarını anlattı. Ön yüzünün kesi ile düzeltilmesi sebebiyle hiyeroglif yazıların belirli olmadığı taşın arkadaki kısmında ise sıva aşağı orijinal haliyle hiyeroglifler görüldü. Konya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün de yardımıyla hiyeroglif yazıtlı taş, evin kapısından vinçle sökülerek, 9 Aralık 2020 günü Konya Ereğli Müzesi’ne getirilip, koruma altına alındı. Karaören’de keşfedilen, 82x 44x 23,5 santimetre ebatlarındaki dikdörtgen formlu yazıtta yapılan incelemelerde, Hititler dönemine ait askeri sefer ve geyik kültü ile ilgili bilgiler verdiği anlaşıldı.

5

“MUCIZEVI ÖNEME SAHİP BİR BULUNTU”

Araştırmayı yapan Dr. Maner, taşın Hititler dönemine dair, manâlı bilgiler içerdiğini belirterek, şunları söyledi:

“18 Ağustos 2020’de Fahri Kaymak ve Konya Müzesi’nden bakanlık temsilcimiz Enver Akgün ile köydeki eve gittik. Ev sahibi çocukluğunda babasıyla bu taşı nereden çıkardıklarını bize gösterdi. aynı zamanda taşın öteki yarısını evin neresinde kullandıklarını da anlattı. Gösterdiği yerden taşı özenle söküp müzeye taşıdık. Bu Hitit Luvi hiyeroglif yazılı taş blok doğaüstü önemde bir buluntu. Büyük olasılıkla Büyük Kral IV. Tudhaliya, M.Ö. 13’üncü yüzyıl, Hitit İmparatorluk Çağı’na tarihleniyor ve Hatti bölgesinin tarihi coğrafyası ve Sarpa Dağı’nda bulunan geyik kültü hakkında kayda değer bilgiler içerdiğini düşünüyoruz. Bu yazıtlardan fazla sayıda yok. O nedenle Hititler dönemine ait bilinmeyenler bu yazıtlar baştan sona gün yüzüne çıkıyor.”

Kaynak: DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Robot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenlerRobot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here