25 ülkenin incelendiği rapor: Dış borç krizine karşı en savunmasız ülke Türkiye

0
57
25 ülkenin incelendiği rapor: Dış borç krizine karşı en savunmasız ülke Türkiye
25 ülkenin incelendiği rapor: Dış borç krizine karşı en savunmasız ülke Türkiye

ABD merkezli finans hizmetleri şirketi Wells Fargo “Gelişmekte Olan Ekonomilerin Dış Borç Sorunu Var mı?” adlı bir rapor yayımladı

. Wells Fargo’nun araştırmasında hangi ekonomilerin dış borç krizine karşı savunmasız olduğu incelendi.

Raporda dünya genelinde dış borç sorunun 11 trilyon doları aştığı belirtilerek gelişmekte olan ülkelerin yüksek yükselme oranları yaşayan olmasına karşın Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarının dış borca etap uyduramadığına yer verildi.

TÜRKİYE LİSTE BAŞI

ÖTE YANDAN raporun amaçları arasında gelişmekte olan ülkelerin potansiyel olarak bir dış borç krizi riski altında olup olmadığının incelendiği belirtildi. Dış borçlara aleyhinde en savunmasız 25 ülkenin incelendiği raporda Arjantin, Şili, Endonezya, Türkiye ve Venezuela’nın en savunmasız ülkeler olduğu belirtildi. Türkiye, dış borç krizine aleyhinde en savunmasız ülke olarak listenin başında yer alıyor. ÖTE TARAFTAN Macaristan, Malezya, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Tayland’ın bu ülkelere kıyasla daha az savunmasız olduğu belirtilirken öteki 15 ülkenin orta derecede kırılgan olduğu açıklandı.

Raporda, dış borç kırılganlığı, dış borç stoku, dış borç-GSYİH oranındaki değişim gibi 8 başlığın tamamında Türkiye için yüksek güvenlik riskini belirten kırmızı renk kullanılıyor.

KRİZ OLASILIĞI

Rapordaki değerlendirmeye göre ise Türkiye’nin başını çektiği en savunmasız ülkelerin, yakın zamanda dış borç kaynaklı hesaplı kriz yaşaması ise olası görünüyor.

Türkiye, raporda dış borç büyüklüğünden kısa süreli borca, rezervlere ve ödemelere kadar tüm faktörler içerisinde en savunmasız durumda olan tek ülke.

EN ALINGAN ÜLKE

Raporda aynı zamanda Türkiye’nin yakın geçmişte de dış borç temelli olarak krizler yaşadığına vurgu yapılarak, ekonomisinin yeni bir kriz açısından en alingan ülke olduğu vurgulandı.

Ayrıca dünya çapında 1997-98’dekine aynı yeni bir dış borç krizi ihtimaline uyarı çekildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here