3600 ek gösterge ne süre çıkacak, kimleri kapsayacak? Ek gösterge nedir? İşte son koşul!

0
2
3600 ek gösterge ne süre çıkacak, kimleri kapsayacak? Ek gösterge nedir? İşte son koşul!
3600 ek gösterge ne süre çıkacak, kimleri kapsayacak? Ek gösterge nedir? İşte son koşul!

3600 ilave gösterge ile ilgili gelen talimat süreçteki son durumu gösterdi. Çalışmaların devam ettiğinin belirtildiği açıklamalarda bu kez tarih verildi. İşte o talimatlar ve gösterge kapsamına girenler…

3600 ILAVE GÖSTERGE SON DURUM NEDİR?

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, 3600 ek göstergenin kapsamına ilişkin çalışmayı açtırmak için bakanlıkla mutabakata vardıklarını belirterek, “Buna ilişkin startı kasım ayı içinde vereceğiz” dedi. 3600 ek gösterge teklifinin kendilerine ait olduğunu dile getiren Yalçın, “Toplu anlaşma kararı bize aittir. Buna ilişkin taahhüt Cumhurbaşkanımıza aittir. 2022 yılı içinde çalışacağız tamamlayacağız” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Ekim’de yaptığı açıklamasında “Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Esas muhalefet partisi lideri ‘Bu sözü biz verdik falan’ Biz kuru kuruya söz vermeyiz, biz yaparız. Bizim için aslolan öğretmenlerimizin huzuru, refahı ve motivasyonudur.” ifadelerine yer verdi.

3600 ILAVE GÖSTERGE NEDİR, NE İŞE FAYDA?

Memurların emekli olduklarında alacakları emekli aylıkları ile emekli olurken alacakları emeklilik tazminatının hesaplanmasında farklı alanlara yönlendirilmiş göstergeler kullanılıyor. Bu göstergeler ise hesaplamayı dolayısıyla da maaşı ve tazminatı otomatik olarak etkiliyor. Ilave göstergenin 2200’lerden 3600’lere çıkması durumunda yalnızca emeklilik tazminatında 20 bin liraya yakın bir büyüme bekleniyor. bununla birlikte emekli maaşında da çoğaltma olacak.

3600 EK GÖSTERGE NE SÜRE ÇIKAR?

Çalışmaların tamamlanmasının arkasından gözler Meclis’te olacak. Konu Meclis’cilt de geçerse bu defa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına gidecek. Arkasından Devlete Ait Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış olacak. Oysa öncelikli olarak çalışmaların tamamlaması gerekiyor.

Bu kapsamda 2022 sonunda ek göstergenin yasalaşması bekleniyor.

ILAVE GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Ek gösterge durumu yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon hoca, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplamda 1 milyon 600 bin kişiyi etkileyecek.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here