3D zorlama ile köprü projeleri büyük alkış toplayacak

0
9
3D zorlama ile köprü projeleri büyük alkış toplayacak
3D zorlama ile köprü projeleri büyük alkış toplayacak

Avusturya Viyana’da birincil kere 3D yazıcıdan desteksiz köprü yapıldı. Bu ilk, sadece Avusturya’da yaşanmadı. Aynı şekilde dünyada da ilk oldu diyebiliriz. bu nedenle devrimsel bir çalışma niteliği kazandı. Yeni nesil beton mürekkebi bu projede başarılı bir şekilde kullanıldı.

Zaha Hadid Architects ve ETH Zurich göre yapılan bu köprü dünyanın en özel köprüsü ünvanına sahip. 3D yazıcıdan elde edilen 53 adet beton blok bu yazıcıda tercih edildi. Bu Nedenle türünün ilk ve tek örneği konumuna ulaştı.

Yeni bir nesil beton mürekkebi ile üretilen bu 3D köprü 2020 yılının Kasım ayına kadar Venedik Mimarlık Bienali ile birlikte Giardini Della Marinaressa dahilinde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Projede yer alan önemli mimarlardan Shajay Bhooshan, Striatus köprüsü hakkında değerlendirmede bulundu. Ona kadar bu köprü modern ve antik mimarinin birleşimi konumunda.

3D kullanılarak yapılan bu tür mimari yapıların sayısında manâlı ölçüde artış yaşanacak gibi görünüyor. Mühendislik ve robot üretim teknolojileri birleştirilerek antik dönem günümüze taşınabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here