4. adalet paketinde teferruatlar emin oldu

0
43
4. adalet paketinde teferruatlar emin oldu
4. adalet paketinde teferruatlar emin oldu

TRT Haber’in aktardığına göre, 4’üncü yargı paketinde sona gelindi. 32 maddelik teklifin öne çıkan başlıkları netleşti. Teklif, 7 öbür kanunda değişiklik öngörüyor. Aidat ihtilaflarında etkin vicdan azabı ve uzlaşmanın yolu açılıyor.

Soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki aidat cezalarında yüzde 50 ve yüzde 75 oranında uzlaşmaya gidilebilecek. Dava yolu gizli kalacak.

Tutuklulukta düşey itiraz usulü getirilecek. Sulh canice mahkemelerinde adli denetim ve tutuklama kararlarına itirazlara asliye ceza ve ağır cinayet mahkemeleri bakacak.

BOŞANMIŞ BENZER CİNAYETİNDE DE “NİTELİKLİ HAL” HÜKMÜ

Boşanmış eşe karşı işlenen suçlarda da failler, eşe karşısında işlenmiş kabahat gibi ağır cezalara hükümlü edilecek.

Bile Bile öldürme ve yaralama, ızdırap ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları, boşanmış eşe aleyhinde işlenmişse de “kaliteli hal” kapsamına girecek.

KATALOG SUÇLARA DARALTMA

Esir yargılamayı gerektiren katalog suçların kapsamı daraltılacak. Tutuklamalarda maddi kanıt şartı aranacak. Tutuklama kararı verilirken adli denetim uygulamasının neden beceriksiz kalacağı gerekçeleriyle belirtilecek.

EV HAPSİNDE 1 GÜN, 2 GÜN KABUL EDİLECEK

Yurt dışı ve kent dışına çıkış yasağı gibi adli denetleme tedbirlerine üst hudut getirilecek. Konut hapsinde geçirilen 1 gün, 2 gün olarak sayılacak. Bu Vesile Ile konut hapsinde geçirilen süreler netice cezadan düşülecek.

ADLİ KONTROLE DE DENETLEME

Adli kontrol 2 yıl ile sınırlandırılacak. Adli teftiş kararları 4 ayda bir gözden geçirilecek. Temize Çıkma kararı verilmişse tespit ve dinlemeye ilişkin kararlar imha edilecek.

İddianamede, suça konu iddialar dışarıya sanık ile ilgili diğer bilgilere yer verilmeyecek. Avukat ile sanığın görüşmesi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek bedensel olguların varlığı halinde geciktirilebilecek.

2 YILIN ALRINDA CINAYET GEREKTİREN SUÇLARDA TEBLİGATA GEREK KALMAYACAK

Basit yargılamada, 2 yılın aşağı cinayet gerektiren suçlarda tebligat gönderme şartı aranmayacak. Müştekiye çağrı kararı gönderilirken iddianame de gönderilecek.

ADLİYELERDE 7 GÜN 24 SAAT İFADE KOLAYLIĞI

Adalete erişimi süratli gitmek için e posta gibi yöntemlerle de tebligat yapılabilecek. Mağduriyetlerin önlemek için adliyelerde 7 gün 24 saat baştan başa açıklama alınabilecek.

OTELDE GÖZALTI DÖNEMİ BİTİYOR

Yol çevirmesi ya da otellerde tespit edilen şüphelilere bir defaya bilerek taahhütte bulunma imkanı getirilecek. Bu kişiler geceyi hapiste geçirmeyecek. Belirlenen tarih ve saatte adliyeye gitgide artarak ifadelerini verecek.

4’üncü yargı paketinin önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here