4. doz yalnızca pasaport için geçerli! Bakan Koca’dan açıklama

0
8
4. doz yalnızca pasaport için geçerli! Bakan Koca'dan açıklama
4. doz yalnızca pasaport için geçerli! Bakan Koca'dan açıklama

Türkiye’de gün gün koronavirüs olgu ve vefat tablosu! Ne değin fark etti?

GALERİNİN DEVAMI<p>Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi hız kesmeden kararlılıkla devam ediyor.<br />
<br />
Ülkemizde görülen koronavirüsü kapsamında vaka sayıları günlük olarak açıklanıyor. Sağlık Bakanlığı corona virüs canlı verileri kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Zaman ilerledikçe tablolardaki büyük değişim dikkat çekiyor.<br />
<br />
<span style= İŞTE GÜN GÜN KORONAVİRÜS TABLOSU

”/>

4. doz Biontech için sadece yurtdışına çıkış için randevu alınabileceği belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, “Özel gezi için talep edilmesi dıştan ek bir aşı gerekliliği yoktur” diye tanımlama yaptı.

Afiyet Bakanlığı’nın 4. doz aşı uygulaması tartışmalarla başladı. E-nabız sisteminde, ilk önce iki doz Sinovac aşısı yaptırıp, hatırlatma dozu olarak BioNTech uygulananlara 4. doz aşı hakkı tanındı. Bilim insanları dünyada 4. dozla ilgili bir kullanım olmadığını belirterek düzenlemeyi eleştirirken, aşıya erişimin sınırlı olduğuna da uyarı çekti. Edinilen bilgiye göre, Bilim Kurulu toplantısında yalnızca yurtdışına çıkacak vatandaşlar için bu hakkın verilmesi önerildi. Ama uygulamaya geçince birincil etapta iki doz Sinovac aşısı yaptırıp hatırlatma dozu BioNTech olan tüm vatandaşlara bu yargı tanındı.

PROF. CEYHAN: 4. DOZ DÜNYADA YAPILMIYOR

Konuyla ilgili Bağımsızlık’e veri veren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 4. doz uygulaması diye bir uygulamanın dünyada olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Sinovac aşısı iki doz yapıldığı vakit Bakanlık nasıl olsa Batı ülkeleri bunu tanıyacak diye düşünüyordu fakat tanımadılar. Ne Sputnik’i, ne Sinovac’ı. Aşı pasaportu için kendi tanıdıkları aşılardan yapılmasını istediler. Bunda bir değişiklik olmayacağını anlayınca, yurtdışı seyahatlerinde sorun yaşanmaması için bu uygulamayı devreye soktular.

4. DOZDA DA SIRADAN ALT ETKİLER GÖRÜLÜR

4. doz ile ilgili bağışıklığı arttırdığı yönünde üretilmiş bir alıştırma yok. Bakan Bey’in söylediği ‘3 doz Sinovac daha iyi korur’ söylemiyle de çelişiyor. Yani aşı pasaportu açık havada bir nedeni olamaz. Eğer yurtdışına gitmeyeceklerse, bilhassa 65 üzeri için önermiyorum. Bugüne değin yanlışlıkla 4 doz olan iki olgu açıklandı. Tabii şunu da söylemek gerekir, 4 doz aşı olanlarda, alişilagelmiş tabi etkileri dışarıya bir zararı olmayacaktır.”

BAKAN KOCA: TIBBİ GEREKLİLİK YOK

Tartışmalar sonrası Bakan Koca Twitter’dan tanımlama yaptı. Koca, “Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı veya 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ilave bir doz aşı olmasını gerektiren bir şart söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de elbette yoktur. Bazı ülkelere girişte yalnızca belirtilen aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uyarlamak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için istek edilmesi dışarıya ek bir aşı gerekliliği yoktur. Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ilave bir doz aşı olmasını gerektiren bir koşul laf konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de muhakkak yoktur” dedi.

Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ilave bir doz aşı olmasını gerektiren bir koşul söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) August 16, 2021

Bazı ülkelere girişte yalnızca açıklanmış aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışarıda ek bir aşı gerekliliği yoktur.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) August 16, 2021

İSTEYEN RANDEVUYU İPTAL ETTİRECEK

Bakan Koca’nın açıklamalarıyla paralel olarak, 4. doz randevuları kapatıldı. Revize edilen dilekçe kapsamında yurtdışına seyahat edecek vatandaşlar istenecek belgeyi göstermeleri halinde 4. doz BioNTech aşılarını olabilecekler. Yurtdışına çıkmayacak fakat randevu almış vatandaşlar da randevularını iptal ettirebilecek.

15 YAŞ ÜSTÜNE AŞI HAKKI

Sağlık Durumu Bakanlığı’nın aldığı bir öteki kararla da yeni eğitim öğretim yılı öncesinde, 12 yaş üstü kronik hastalığı olan çocuklar ve 15 yaş üstü tüm gençlere de aşı hakkı tanımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here