67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazar Şermin Yaşar’ın oldu

0
66
67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazar Şermin Yaşar'ın oldu
67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazar Şermin Yaşar'ın oldu

Şair, hikaye ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ‘Sait Faik Öykü Armağanı’ sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları meslek birliğiyle 67. defa düzenlenen yarışmada, yazan Şermin Yaşar ödüle değerinde görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’in yer aldığı jüri, 67. Sait Faik Öykü Armağanı’nı “insan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca belirlenmiş durum örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta gösterdiği başarıdan dolayı” Şermin Yaşar’ın ‘Deli Tarla’ adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Şermin Yaşar’ı tebrik ederek, ödüle ilişkin şunları kaydetti:

“Sait Faik edebiyat tutkusunun yanı sıra tam bir eğitim sevdalısıydı. Bizler de Darüşşafaka olarak, bir yana onun da çok önemsediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, öteki yandan da bizlere emanet edilen değerlere sahip çıkmaya, bir ‘kültürel belirli’ olma yolunda kesin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kültürümüze ve geçmişimize sahip çıkmanın daha aydınlık bir geleceğe kavuşmanın ön şartı olduğuna içten gelen inanıyoruz. Umuyoruz, daha nice yazarlarımız kazandıkları bu ödüllerle Sait Faik’in ayak izlerini peşine düşüp takip edecek, ülkemizin kültürel gelişimine katkıda bulunacaklar. Bizler de Darüşşafaka olarak bu organizasyonun içerisinde yer almaktan defalarca büyük kibir duyacağız. Tercih sürecini özenle yürüten jüri üyelerimize ve bunun koordinasyonunu gerçekleştiren İş Kültür Yayınları’na da ayrıca teşekkür etmek isterim.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise ödüle layık görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınlarını kutlayarak, “Sait Faik’in öykü bayrağı her sene, daha da güçlü bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygıdeğer ödüle katkı karşılamak bizler için bir onurdur.” ifadelerini kullandı.

Sait Faik Abasıyanık’ın annesi Makbule Abasıyanık kadar 1955’te kurulan “Sait Faik Öykü Armağanı”, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içerisinde yazılı en iyi hikayeyi seçiyor.

Her yıl yazarın ölüm sene dönümü olan mayıs ayında bahşedilen armağanı geçen yıl, ‘Döngel Dünya’ isimli kitabı ile Ethem Baran almıştı.

ŞERMİN YAŞAR KİMDİR? 

Yazan, 1982 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Eğitimini Türkiye’de bölge ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan Şermin Yaşar, yeniden bu alanda yüksek lisansını tamamladı. “Tarihi Hoşça Kal Lokantası”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” ve “Gelirken Ekmek Al” isimli öykü kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran Yaşar’ın hem “Fazla Düş Kuran Çocuk”, “Oyun Takvimi”, “Dedemin Bakkalı”, “Kuş Masalları” ve “Abartma Tozu” adlı çocuk kitapları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here