AB ve AstraZeneca aşı tedariki konusunda uzlaştı

0
9
AB ve AstraZeneca aşı tedariki konusunda uzlaştı
AB ve AstraZeneca aşı tedariki konusunda uzlaştı

Avrupa Birliği (AB) ile yeni herif koronavirüs (COVID-19) aşısı üreten AstraZeneca aralarında aşı tedariki konusunda yaşanan davada uzlaşı sağlandı.

AB Komisyonu, COVID-19 aşısı tedarikindeki gecikmeler nedeniyle ilaç şirketi AstraZeneca’ya aleyhinde başlattığı yasal sürecin taraflar aralarında uzlaşma sağlanarak sonlandırıldığını açıkladı.

Açıklamada, AstraZeneca’nın AB’ye ikinci çeyrek sonu itibarıyla yaklaşık 100 milyon doz aşı teslim ettiği anımsatılarak, uzlaşma çerçevesinde firmanın üçüncü çeyrek bitimine değin 60 milyon doz, dördüncü çeyrek bitimine değin da 75 milyon doz almak üzere 2021 sonuna kadar toplam 135 milyon doz aşı tedarik etmeyi taahhüt ettiği kaydedildi.

Buna ek olarak AstraZeneca’nın gelecek yıl mart ayı bitimine dek AB’ye 65 milyon doz aşı sağlayacağı belirtilen açıklamada, böylelikle firmanın birincil sözleşmeye uyumlu biçimde AB’ye toplamda 300 milyon doz aşı sağlamış olacağı açıklama edildi.

Açıklamada, firmanın AB üyesi ülkelere düzenli biçimde aşı teslimatı gerçekleştireceği, bir geç kalma yaşanması durumunda aşı fiyatında indirim uygulayacağı bildirildi.

Yetişkinlerin yüzde 70’i aşılandı

AB’nin AstraZeneca ile 2020 yılı ağustos ayında yaptığı anlaşmada 300 milyon doz aşı sağlanması ve istek edilmesi halinde 100 milyon ek dozluk alım opsiyonu yer alıyordu.

AB, yılın ilk çeyreğinde 120 milyon doz aşı beklerken, şirket sadece 30 milyon doz sağlayabilmişti. İkinci çeyrekte ise AB tarafı 180 milyon doz bekliyordu oysa firma, bu dönemde 70 milyon doz sağlayabileceğini açıklamıştı.

AB Komisyonu, AstraZeneca’nın AB dışındaki ülkelerdeki tesislerinde üretilen aşıları da AB ülkelerine göndermesi gerektiğini istiyordu.

Şirket ise AB’ye maddesel biçimde arz miktarı ve tarihi yok, bu konuda mümkün olan maksimum çabayı göstermeyi taahhüt ettiğini açıklamıştı.

AB tarafı nisan ayında aşı alım anlaşmasına uymadığı ve tedarik gecikmeleri sebebiyle AstraZeneca’ya karşısında Brüksel Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), şu başlıca kadar AB ülkelerinde Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına müsade veriyor.

AB yönetimi, bu hafta aza ülkelerdeki yetişkinlerin yüzde 70’inin tam olarak aşılandığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here