ABD Başkanı Biden açıkladı: Gazze’ye ivedi insani yardımda bulunacağız

0
39
ABD Başkanı Biden açıkladı: Gazze’ye ivedi insani yardımda bulunacağız
ABD Başkanı Biden açıkladı: Gazze’ye ivedi insani yardımda bulunacağız

ABD Başkanı Joe Biden, bir basın açıklaması yaparak, İsrail ile Hamas arasında 11 gün süren çatışmanın sona ermesinden nedeniyle duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Gazze’ye insani ve tekrar inşa yardımı sözü verdi.

Mütareke anlaşması haberinin gerisinde kısa bir vakit daha sonra Beyaz Saray’da medyanın karşısına meydana çıkan Biden, ABD’nin Birleşmiş Milletler ve öteki uluslararası paydaşlar yoluyla “Gazze’deki insanlara hızlı insani yardım temin etmek ve Gazze’nin yeniden yapılanma çabalarına uluslararası destek sağlamak için” çalışacağını söyledi.

yeniden yapılanma yardımının ABD’nin terör örgütü olarak adlandırdığı Hamas ile yok, Filistin Yönetimi yoluyla sağlanacağını vurgulayan Biden, “Bunu Hamas ile yok, Filistin Yönetimi ile bütün bir ortaklık içinde, Hamas’ın askeri cephaneliğini yeniden doldurmasına izin vermeyecek şekilde yapacağız” dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas işgal altındaki Batı Şeria’nın sadece bazı kısımlarını yönetirken, Hamas Gazze Şeridi’nde etken durumda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in önümüzdeki günlerde İsrailli, Filistinli ve bölgesel meslektaşlarıyla yeniden yapılanma çabalarını karşılaşmak ve “İsrailliler ve Filistinliler için daha iyi bir gelecek yapı etmek için işbirliği yapmak” üzere bölgeye ziyaret düzenleyeceğini söyledi.

Mütareke anlaşması, Biden ve ekibinin uzun süreli bir savaşa dönüşebilecek bir çatışmanın çözümünü sağlama becerilerinin test edildiği yoğun diplomatik faaliyetlerin peşinde geldi. Biden müzakereler sırasında gergin ilişkileri olduğu tanıdık iki liderle, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah al-Sisi ile uzun telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Biden göreve geldikten sonradan Netanyahu’yu aramak için haftalarca beklemişti. Keza Sisi ile bu hafta yaptığı telefon görüşmesi, Biden’ın Ocak ayında göreve gelmesinden bu yandan kendisiyle ilk görüşmesiydi. İsrail ile barıştırma antlaşması ve diplomatik ilişkileri olan ve Hamas ile de temaslarını sürdüren Darı, ateşkese ulaşılmasında kilit rol oynadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here