ABD Genelkurmay Başkanı Milley’nin Afgan ordusu itirafı: 11 günde çökmesini beklemiyorduk

0
6
ABD Genelkurmay Başkanı Milley'nin Afgan ordusu itirafı: 11 günde çökmesini beklemiyorduk
ABD Genelkurmay Başkanı Milley'nin Afgan ordusu itirafı: 11 günde çökmesini beklemiyorduk

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, “Afganistan’dan şimdiye dek takriben 5 bin kişi tahliye edildi.” dedi.

Afganistan’da durumun son derece güvenli olmayan, devingen ve akışkan olduğuna dikkati çeken Milley, önceliklerinin ise ülkedeki Amerikan vatandaşları ve ABD’ye yardımcı Afganları tahliye etmek olduğunu belirtti.

Milley, havalimanında ise şu an kararlılık sağlandığını ama herhangi bir tehdit aleyhinde ise tereddütsüz askeri operasyonla karşılık vereceklerini söyledi.

Afgan ordusunun kısa sürede dağılmasına ilişkin ise Milley, “Ne ben ne de başkaları (Afgan) ordunun ve bu hükümetin 11 gün içinde çökeceğine dair bir ibare fark etti.” ifadesine yer verdi.

– TALİBAN İLE İLETİŞİM KANALLARIMIZ AÇIK

ABD Savunma Bakanı Austin de “Taliban ile hasmane bir etkileşim yaşanmadı ve Taliban komutanlarıyla iletişim kanallarımız açık.” ifadesini kullandı.

Austin, terhis işlemleri için şu lahza Kabil’de yaklaşık 4 bin 500 ABD askeri olduğunu söyledi.

Mümkün olduğunca çok sayıda kişiyi tahliye etmek istediklerini ama şu lahza istedikleri rakamlara ulaşamadıklarını belirten Austin, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na ulaşamayanların durumuna ilişkin ise havaalanı dışına çıkıp fazla sayıda kişiyi alma kabiliyetlerinin olmadığını açıklama etti.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here