ABD silahları Taliban’ın eline geçti

0
6
ABD silahları Taliban'ın eline geçti
ABD silahları Taliban'ın eline geçti

ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afganistan Ordusu, Taliban’a aleyhinde koyamadı. Kısa sürede geri çekilen Afgan ordusu, geride Amerika Birleşmiş Devletleri’nin verdiği milyarlarca dolar değer ekipman bıraktı. Taliban’ın eline geçen teçhizat aralarında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano atak uçağı, M4 karabinaları ve m16 tüfekleri ve Amerikan yapımı Humvee ve zırhlı araçlar bulunuyor.

Resmi rakamlara kadar, ABD ordusu son yıllarda Afgan ordusuna 83 milyar dolar harcadı. 2003-2016 yıllarında Afgan güçlerine 76 bin vasıta, 600 bin silah, makineli tüfekler, zırhlı araçlar sağlandı. Afganlar ayrıca Washington’dan top ve insansız keşif hava araçlarının yanı sıra uçak ve helikopterlerden oluşan 200’den pozitif hava arabulucu aldı. Afgan ordusunun 46 uçak ve helikopteri firar etmek için kullandığı biliniyor. Geriye Doğru kalanların Taliban’ın eline geçtiği değerlendiriliyor.

öte taraftan Amerikan silahlarının Taliban’ın eline geçmesi Washington’da krize niçin oldu. Sosyal medyada yayılan görüntülerin arkasında Cumhuriyetçiler Biden yönetimine yüklendi. Marco Rubio liderliğinde 25 senatör, Afganistan’a gönderilen teçhizatın ne kadarının Taliban’ın eline geçtiğini sorguladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de ordunun önceliğinin Amerikan vatandaşlarının tahliyesi olduğunu, oysa Taliban’ın eline geçen teçhizatı imha etme güçlerinin bulunduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here