ABD’de alarm! Yoğun bakım ünitesi bulunamıyor

0
6
ABD'de alarm! Yoğun bakım ünitesi bulunamıyor
ABD'de alarm! Yoğun bakım ünitesi bulunamıyor

New York Times’ın derlediği verilere tarafından güneydeki eyaletlerde her dört hastaneden biri yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’i aşkın oranlarda dolu olduğunu bildirdi. Ülkede Kovid-19 vaka sayısının en az seviyede olduğu haziranda ise 10 hastaneden birinin yoğun bakım servisinin “güvenli olmayan” seviyede dolu olduğunu bildirildi.

ABD Sağlık Durumu Bakanlığının verilerine kadar geçen hafta Alabama eyaletinde yoğun bakım ünitelerinin tamamı dolarken, onlarca hasta yatak bulamadı. Alabama Hastaneler Birliği, yoğun bakım ünitesine gereksinim duyan hastaların umma odalarında ya da ambulanslarda bekletildiğini duyurdu.

Teksas’ta yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’inin kullanımda olduğunu duyuran hastane sayısı haziranda 69 iken geçen hafta 169’a yükseldi. Eyalette yalnızca 700 yoğun bakım yatağı kaldığı bildirildi.

Geçen ay hastanelerin hastalara yer açmak için çadır üniteler kurduğu Houston şehrinde geçen hafta hasta sayısının bir önceki aya göre yüzde 40 arttığı belirtildi.

Florida eyaletinde ise geçen hafta 24 hastanenin yoğun bakım kapasitesinden pozitif hastası oldu.

Kovid-19 dışında kritik durumda olan hastalara da yoğun bakım yatağı bulunamadığı bildirildi.

Uzmanlar, yoğun bakım kapasiteleri batmış olan eyaletlerin bununla beraber aşılanma oranları minimum eyaletler olduğunun altını çiziyor.

ABD Rahatsızlık Teftiş ve Önleme Merkezleri (CDC), geçen hafta aşı olmayanların olanlara tarafından Kovid-19 olma riskinin 4,5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat yüksek olduğunu açıklamıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here