ABD’de California Valisi Gavin Newsom, referandum sonucunda görevinde kaldı

0
1
ABD'de California Valisi Gavin Newsom, referandum sonucunda görevinde kaldı
ABD'de California Valisi Gavin Newsom, referandum sonucunda görevinde kaldı

Oyların yüzde 60’tan fazlası sayıldıktan sonra eyaletin yüzde 66,6’sından onaylama aldığı ortaya meydana çıkan Newsom zaferini ilan etti.

Vali Newsom, galibiyet konuşmasında, bu referandumda California halkının, bilime, aşılara, yeni herif koronavirüs (COVID-19) salgınını sona erdirmeye, özgürce oy vermeye, kadınların kendi bedenleriyle ilgili kararları alabilmesine, çoğulculuğa, idareli, sosyal ve çevresel adalete “evet” oyu verdiğini söyleyerek, herkese teşekkür etti.

Referandumdaki başarısı, Newsom’un politikalarının ve özellikle de sıkı COVID-19 tedbirlerinin California halkından tasdik aldığı biçiminde yorumlandı.

Diğer yanlamasına, valinin en yakın rakibi olan Cumhuriyetçi ve Trump yanlısı Larry Elder’ın en az ücrete, analık iznine, kürtaja ve COVID-19 düzenlemelerine karşısında politikalarının, ABD’nin en ilerici eyaletlerinden California’da tepki görmesinin, Newsom’un başarısına katkı maddesi sağladığı yorumu yapıldı.

Nüfusu 40 milyona yaklaşan eyalette halk oylaması için yaklaşık 22 milyon seçmenin adresine oy pusulaları gönderildi. Eyaletteki seçmenlerin yaklaşık 8,6 milyonunun tercih gününden önce postayla oyunu gönderdiği bildirildi.

Seçimin eyalete maliyeti ise 270 milyon dolardan artı oldu.

Cumhuriyetçiler seçimde aldanma olduğunu bahis etti

Trump destekçisi olan Elder, referanduma günler kala seçimin hileli olabileceğini dokundurma ederek, Trump’ın 2020 seçimindeki iddialarını tekrarladı.

Seçimlerde hile yapıldığına dair bir kanıt öne sürülmemesine karşın, Elder, seçimlere iki gün kala resmi sitesinden “California Hilesini Durdurun” kampanyasına temas vererek, takipçilerini seçim sonuçlarının incelenmesi için imza vermeye eğlence etti.

Newsom, zafer konuşması sırasında hile iddiaları hakkında “Demokrasi futbol topu değildir, etrafa fırlatamazsınız. Alıngan antika bir vazo gibidir.” diye açıklama yaptı.

Halk Oylaması niçin önemliydi?

Seçmenlerin üçte ikisinin Halkçı olduğu California’da yaz aylarında yapılan anketlerin sonuçlarına tarafından Demokrat Newsom’un görevden alınarak yerine Cumhuriyetçi aday Larry Elder’ın geçmesi mümkün görünüyordu.

Demokratların kalesi olarak görülen eyaletin kaybedilmesi, Demokratlar için ara seçimlere bir sene kala kayda değer bir moral bozukluğu ve utanç kaynağı olmasının ötesinde, ABD Senatosunda çoğunluğu yitirmelerine neden olabilirdi.

Demokratlar, 88 yaşındaki California Senatörü Dianne Feinstein’ın sağlık durumu sorunları sebebiyle görevden çekilmesi ve yerine California Valisi göre atanacak senatörün bir Cumhuriyetçi olması durumunda, ABD Senatosunda Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmesinden endişe ediyordu.

Anket sonuçları, Bernie Sanders ve Elizabeth Warren gibi isimlerin Newsom’a desteklerini açıklaması, ABD Başkanı Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de kampanya için sahaya inmelerine neden oldu.

Newsom niçin görevden gücüne gitmek istendi?

California eyaleti uzun zamandır evsizlik, yüksek vergiler ve hayat pahalılığının yanı sıra yaz aylarında orman yangınları ile çaba ediyor.

Newsom’u referanduma taşıyan en büyük niçin olaraksa COVID-19 konusundaki kriz yönetimi ve salgına aleyhinde alınan tedbirleri her endüstriden eşit biçimde istek etmemesi gösterildi.

Geçen kasım ayında Newsom’un kendi koyduğu COVID-19 kurallarına uymayarak kalabalık bir restoranda maske takmadan yemek yerken görüntülenmesi bilhassa tepki çekmişti.

Oysa, Newsom görevden alınmasına niçin olan COVID-19 krizini kampanyasında yine merkeze yerleştirdi.

Zira referandumda Valiye alternatif adaylar arasında lider durumda bulunan Cumhuriyetçi radyo programcısı Larry Elder, göreve gelmesi durumunda COVID-19 maske ve aşı düzenlemelerini kaldırmaya laf vermişti.

Görevden alma referandumu nedir?

California’da valilerin göreve gelirken aldıkları oy sayısının yüzde 12’si dek imza toplandığında görevden alma referandumu düzenleniyor.

Bu referandumlarda, oy pusulalarında seçmenlere valinin görevden alınmasını isteyip istemedikleri ve istiyorlarsa yerine kimin geçmesini istedikleri soruluyor.

Referandumda seçmenlerin yüzde 50’den fazlası valinin görevden alınmasını onaylarsa, ikinci bölümde en fazla oy alan ad vali seçiliyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here