ABD’den tahıl koridoru çabaları için Türkiye’ye teşekkür

ABD’den tahıl koridoru çabaları için Türkiye’ye teşekkür

ABONE OL
Ağustos 4, 2023 09:00
ABD’den tahıl koridoru çabaları için Türkiye’ye teşekkür
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna, geçtiğimiz yıl İstanbul’da Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’ni imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, müddeti dolan muahedeye ait 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl muahedesine geri dönecek. Muahedenin Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi” sözlerini kullandı.

Antony Blinken: Rusya muahedeyi şantaj aracı olarak kullandı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda (BMGK) başkanlık ettiği kıtlık ve çatışma kaynaklı global besin güvensizliği içerikli oturumun akabinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Blinken, “Gıdanın bir savaş aracı olarak kullanılmasına son verme taahhüdünde bulunan 91 ülke ortak bir bildiri yayımladı. Bu, kendi başına güçlü bir tabirdir ve başkalarını de buna katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı Ukrayna ile yaptığı savaşta şantaj olarak kullandığını argüman eden ve bundan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Blinken, Karadeniz tahılının yalnızca Ukrayna için değil öteki önemli kıtlık riskleri bağlamında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin tahıl gereksinimi için de değerli olduğunu vurguladı.

Blinken, Rusya’nın muahedeyi bozmakla kalmayıp tıpkı vakitte Ukrayna’daki besin silolarını kasıtlı amaç alarak tahıl üretimini de engellediğini öne sürerek, “Diğer rotaları en üst seviyeye çıkarsak bile Ukrayna’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ile yapabildiği kapasiteye ulaşmak çok güç olacak” tabirini kullandı.

Türkiye’ye teşekkür

Rusya’nın mutabakata geri dönmesi konusunun kendi bileceği iş olduğunu tabir eden Blinken, mutabakattaki gayretleri için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’ne ve Türkiye’ye teşekkürlerini yineledi.

Blinken, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşabileceği ve besine duyulan muhtaçlığın yüzde 50 artacağı iddiasını paylaşarak çatışmalar ve öbür nedenlerle üretimin artmadığını, tersine randımanın düştüğünü kaydetti.

ABD’nin her yıl Dünya Besin Programı bütçesinin yarısını tek başına karşıladığına dikkati çeken Blinken, bugün Haiti ve 11 Afrika ülkesindeki besin kıtlığıyla çaba için 360 milyon dolarlık yardım kararı aldıklarını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.