ABD’den, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki üretken rolüne övgü

ABD’den, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki üretken rolüne övgü

ABONE OL
Ağustos 9, 2023 09:00
ABD’den, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki üretken rolüne övgü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Muahedesi’ni durdurmasının akabinde, Türkiye’nin Rusya’yı muahedeye dahil etme uğraşları sürüyor.

ABD’den de Türkiye’nin bu uğraşlarına karşı övgü geliyor.

“Türkiye, Rusya’yı teşebbüsü sürdürmeye ikna etmede çok yapıcıydı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ağustos ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili soruya, “Türkiye’nin Rusya’yı Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne tekrar katılmaya zorlamada oynadığı rolü memnuniyetle karşıladığımızı söylemek dışında, ziyaretle ilgili konuşmayacağım.” diye karşılık verdi.

Miller, Türkiye’nin tahıl teşebbüsündeki rolü hakkında, “En başında bu teşebbüs için mutabakata varılmasına ve Rusya’yı teşebbüsü sürdürmeye ikna etmede yardımcı olmak konusunda çok yapıcıydılar.” sözüne yer verdi.

Bakanlık Sözcüsü, Türkiye’nin, tahıl mutabakatının devamı konusundaki “üretken rolünü” devam ettirmesini temennisini lisana getirdi.

Putin’in Türkiye ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta, Rusya Devlet Lideri Putin’in, Türkiye’ye yapılması beklenen ziyaretine ait soruya, “Henüz tarih netleşmedi. Fakat Dışişleri Bakanım, İstihbarat Liderim, hepsi görüşmeleri yapıyorlar. Bu görüşmeler çerçevesinde o denli zannediyorum ki ağustos ayı içerisinde inşallah bu ziyaret gerçekleşecek.” karşılığını vermişti.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde, Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, müddeti dolan muahedeye ait 17 Temmuz’da, “Tahıl Koridoru Muahedesi fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl mutabakatına geri dönecek. Muahedenin Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” açıklamasında bulunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.