ABD’den Türkiye’ye yeni yaptırım ve ‘Maraş’ tehdidi

0
5
ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım ve 'Maraş' tehdidi
ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım ve 'Maraş' tehdidi

Türkiye ile Rusya aralarında imzalanan S-400 anlaşması konusunda ABD’nin tehditleri sürüyor. S-400’lerin iade edilmemesi durumunda Türkiye’ye aleyhinde CAATSA’nın yanı sıra bambaşka bir dizi yaptırım uygulanacağı tehditlerini savuran ABD’den yeni tehditler geldi. 

YENİ TEHDİT

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye ile ilişkiler konulu Senato oturumunda senatörlerin sorularını yanıtladı. ABD yönetiminin Rus S-400 füze savunma sistemleri alımıyla uyguladığı yaptırımların yürürlükte olduğunu hatırlatan Nuland, Rusya’dan yeni büyük silah sistemlerinin satın alınması durumunda yeni yaptırımların devreye gireceği uyarısı yaptı.

Türkiye, S-400 alımları nedeniyle ABD’nin Rusya’ya karşısında çıkardığı CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit’i yaptırım listesine dahil etmişti.

SKANDAL MARAŞ ÇAĞRISI

Nuland’ın skadal tehditleri bununla da sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında açıklanan, Maraş bölgesinin yüzde 3,5’lik bölümünün açılması kararını da gündemine alan Dışişleri yetkilisi, Türkiye’yi bu kararı geri almaya çağırdı.

“Kıbrıs’a barıştırma ve istikrarı yalnızca Kıbrıslıların öncülüğünde, iki bölgeli, iki toplumlu bir sürecin getireceğine inanıyoruz” diyen Nuland, Maraş’ın açılması kararını “provokatif” ve “kabul edilemez” bulduklarını ve kararın geri alınması çağrısını Türk yetkililere de bizzat ilettiğini kaydetti.

RUSYA’DAN GÖRÜŞMELER AÇIKLAMASI

Rus devletine alt savunma sanayisi ihracat şirketi Rosoboronexport’un CEO’su Aleksander Mikheyev dün yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yeni parti S-400 sistemleri sevkiyatı için bir proje geliştirdiklerini ve projenin önümüzdeki aylarda tamamlanmasını beklediklerini açıklamıştı. Mikheyev, görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, teknolojik meslek birliği için bir program ve parasal model oluşturma sürecinde bulunduklarını kaydetmişti.

Rusya, ABD’nin S-400’ler sebebiyle Türkiye’yi F-35 savaş uçağı projesinden çıkarmasının ardındaki Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 uçakları satmaya hazır olduğunu bildirmişti.

 

KAYNAK: DW TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here