AB’de Afgan göçmen çatlağı

0
10
AB'de Afgan göçmen çatlağı
AB'de Afgan göçmen çatlağı

“Avrupa Birliği göç meselesini yönetmede eksik kaldı.” İtalya Başbakanı Mario Draghi, birliğin göçmen politikası konusunda özeleştiride bulundu. Avrupa Birliği’nin “göçmen” sorunuyla yüzleşemediğini söyledi.

Draghi, düzenlediği basın toplantısında, Afganistan ve Afgan göçmenler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin Taliban yönetimine geçmesinin ardındaki Kabil Havalimanı’nda yaşanan ve fazla sayıda kişinin hayatını kaybettiği trajik görüntüleri gündemine aldı.

Hedefine göçmen karşıtı ülkeleri bölge İtalya Başbakanı, “O korkunç felaket aleyhinde ‘göçmen istemiyoruz’ diyen ülkeler var. Bilmem hatırlıyor musunuz ama bunu nasıl yapacaksınız?” diye konuştu.

Draghi’nin hedefinde Avrupa Birliği de vardı. Afganların tahliyesi konusunda Avrupa Birliği’nin yetersiz kaldığını bildiren Draghi, “Birçok ilkede birleşmiş olan AB, bu sorunla yüzleşemiyor ve bu da birliğin kişisel olarak kendi varlığındaki bir sorun.” ifadelerini kullandı.
Draghi, G20’ye de mucizevi toplantı çağrısı yaptı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’ye aynı bir çıkış, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan da gelmişti. Mattarella göçmen kabul etmeyen ülkelere, “Afganlar gelmesin’ çağrıda bulunmak birliğin değerlerine yakışmıyor” diye seslenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here