AB’den namzet ülkelerin katılım öncesi fonlarına onaylama

0
12
AB'den namzet ülkelerin katılım öncesi fonlarına onaylama
AB'den namzet ülkelerin katılım öncesi fonlarına onaylama

AB Konseyi, namzet ülkeler olan Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile potansiyel namzet olan Bosna Hersek, Kosova ve İzlanda’ya 2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonlarına son onayın verildiğini bildirdi.

Buna göre, söz konusu ülkelere, AB bütçesinden 7 takvim dönemde 14,2 milyar avro katılım öncesi finansal destek sağlanacak.

Söz konusu fonlar, ülkelerin gelecekte AB üyeliğine karşın reformları gerçekleştirmelerine asistan olacak.

IPA III kapsamındaki destek, performansa dayalı bir yaklaşımla birlikte adaletli paylaşım ilkesine yerinde biçimde sağlanacak.

Hukukun üstünlüğü, temel haklar, demokratik kurumlar, halk yönetimi, ekonomik kalkınma ve rekabetçilik gibi alanlardaki reformlara özel tartma verilecek.

Reform alanlarında gerileme olması ya da ilerleme sağlanamaması durumunda yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilecek.

Fonlar, ülke zarfları yerine tematik önceliklere tarafından ayrılacak. Önceki dönem IPA fonları gibi ülke bazlı kaynak devir edilmeyecek.

Bu aşamadan sonradan söz konusu fonların Avrupa Parlamentosu (AP) kadar resmi olarak onaylanması bekleniyor.

Türkiye’ye, 2007-2013 yıllarındaki IPA I döneminde takriben 4,5 milyar avro, 2014-2020 yıllarındaki IPA II döneminde de 4,4 milyar avro devir edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here