ABD’nin büyük bankaları Fed’in “gerginlik testi”ni geçti

0
37
ABD’nin büyük bankaları Fed'in
ABD’nin büyük bankaları Fed'in "gerginlik testi"ni geçti

Fed her yıl yaptığı ve finansal sistemin sağlamlığını ölçme amacı içeren gerginlik testinin 2021 yılı sonuçlarını açıkladı.

Buna tarafından, Kapsamlı Anapara Analizleri ve Değerlendirmesi (CCAR) çerçevesinde stres testine alt tutulan 23 bankanın sermayesi “ağır durgunluk şartlarında” zorunlu en az anapara seviyelerinin “fazla üzerinde” kaldı.

Fed’in belirlediği kuramsal ağır durgunluk şartları, işsizlik oranının yüzde 10,8’e ulaştığı, piyasaların büyük dalgalanma yaşadığı ve borsanın yüzde 55 değer kaybettiği bir senaryoyu öngörüyor. Böyle bir durgunluk halinde ülkedeki en büyük 23 bankanın toplam kaybının 470 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, geçen yıl bankanın, birkaç bambaşka kuramsal ağır ekonomik durgunluk şartlarında üç stres testi gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu testlerin hepsi bankacılık sisteminin devam eden hesaplı toparlanmayı desteklemek için dinç bir şekilde konumlandığını doğruladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Fed, gerginlik testine bağlı tuttuğu bankaların, hisse geri alımlarında ve temettü ödemelerinde yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) dönemi kısıtlamalarıyla aleyhinde karşıya kalmayacaklarını da belirtti.

Fed’in Kovid-19 pandemisinin başlangıcında uyguladığı hisse geri alımlarını askıya alma ve temettü ödemelerinde sınırlamalar 30 Haziran 2021’de sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here