Açlık Türeci ve Uğur Şahin’den korkutan yorumlama

0
3
Açlık Türeci ve Uğur Şahin'den korkutan yorumlama
Açlık Türeci ve Uğur Şahin'den korkutan yorumlama

ABD’li ortağı Pfizer ile birlikte dünyada onaylanan birincil Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, İngiliz The Times gazetesine konuştu.

Koronavirüsün varyantları ile ilgili konuşan bilim insanları, mutasyonların henüz birincil aşamada olduğunu söylerken, durumun fazla daha ayrı boyutlara ulaşabileceğini söyledi.

‘AŞILAR, VİRÜSÜN SALDIRACAĞI YERLERDE GEÇİŞİ ENGELLİYOR’

Varyantlar üzerine sorulan soruya Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda yalnızca mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz” derken, “Şu lahza kullanılan aşılar koronavirüsün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Uğur Şahin, “Bununla Birlikte virüs oyunu değiştirecek yeni yetenekler diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yeni yollar bulabilir” şeklinde konuştu.

‘MU VARYANTI AŞILARI GEÇEMESE BİLE, BAŞKA BİR DÖNÜŞÜM YAPABİLİR’

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) kadar ilgilenen varyant kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili konuşan Şahin, verileri tahlil ettiklerini belirterek, “Mu Varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir dönüşüm bunu gerçekleştirebilir” dedi.

Güçlendirici olarak üçüncü doz aşılamayı desteklediğini gösteren Şahin, “Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir us” şeklinde konuştu.

Dr. Arzu Türeci ise, mRNA aşılarının gelecekte olabilecek alerji güya hastalıkları engelleyebileceğini belirtirken, “Aşının Covid-19’a aleyhinde başarılı olması bunun öteki hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmiyor. Bütün koşullar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here