Adana’da annesiyle yangının ortasında kalan bayan: Tüfeğim olsa kendimi öldürecektim

0
7
Adana'da annesiyle yangının ortasında kalan bayan: Tüfeğim olsa kendimi öldürecektim
Adana'da annesiyle yangının ortasında kalan bayan: Tüfeğim olsa kendimi öldürecektim

Adana’nın Kozan ilçesinde 3 gün süren orman yangını gece saatlerinde teftiş altına alındı. Yangının ilk başladığı gün alevler Kızlarsekisi Mahallesi’ne ulaşınca valilik talimatıyla semt boşaltıldı. Ama evleri mahallenin dışarıda kalan 92 yaşındaki Mesude Yücel ile 60 yaşındaki kızı Nesibe Öndeş evlerinde kaldı. Evlerinin dört bir yanına alevler ulaşınca Nesibe Öndeş durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ekipleri de durumu Yıkım ve Ivedi Koşul Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerine aktardı. 

Antalya'da dumandan etkilenen Alman vatandaşını işçiler kurtardıAntalya’da dumandan etkilenen Alman vatandaşını işçiler kurtardı

ALEVLER HER TARAFI SARMIŞTI

Kısa vakit içerisinde Yüreğir Arama Kurtarma Timi (YAKUT) ile birlikte ihtiyar anne ve kızın evine gelen ekipler her ikisini de alevler arasından kurtardı. Hastaneye kaldırılan anne ve kızın tedavileri tamamlandı. Yangından sadece 12 koyunu telef olan, evi yanmayan Nesibe Öndeş tekrardan evine döndü. 92 yaşındaki Mesude Yücel ise Kozan ilçesindeki kızının evine gitti. Olayı gözyaşlarıyla anlatan Nesibe Öndeş, “Tüfeğim, televizyonumu götürdüm tarlanın ortasına bıraktım. Arkasına jandarmayı aradım. Jandarma bana Kızlarsekisi Mahallesi’ni boşalttık dedi. Bende biz buradayız. Annem var 90 yaşında. Allah rızası için gelin dedim. Alevler her tarafımızı sarmıştı” dedi. 


 
4 ATEŞİN ARASINDA KALDIK 

Yaşlı annesinin yürüyemediği için yangının ortasında kaldıklarını bildiren Öndeş, “Ev cayır cayır yanıyordu. İnsan çığlıkları vardı ve alevler gökyüzüne yükselmişti. ‘Anne gel Allah rızası için gidelim diyorum’ lakin annem yürümüyor. Tüfeğim yanımda olsa kendimi öldürecektim. Dumanın içinde kaldık. Ateş karşıdan çıktı buraya geldi. 4 ateşin arasında kaldık. Annem de ortaya çöktü. Yürümüyor” ifadelerini kullandık. 
 
ÇIĞLIK SESLERİ FAZLA KÖTÜYDÜ

Annesinin gözü önünde yanmasına yüreğinin dayanamadığını aktaran Nesibe Öndeş daha sonra şunları söyledi: “Bir vakit sonra ekipler geldi lakin ben ağlamaktan bittim. Tansiyonum çıkmış. Annemi aldı ambulansa götürdüler, ben sevinçten çıldırıyorum. Oysa o dehşet, o çığlık sesleri fazla kötüydü. Ben kendimden korkmuyorum fakat annemden korkuyorum. Yaşlı kadının gözümün önünde yanmasına yüreğim dayanma etmiyor.” 


 
ATEŞTE YANMAKTAN İYİDİR 

Ekipler gelmeden önce canlı canlı yakmak yerine kendini öldürmeyi düşündüğünü bildiren Öndeş, “Tüfeğim iyi ancak yanımda değildi. Sıkacaktım. Ateşte yanmaktan iyiydi. Dört tarafım alevler aralarında kaldı. Annemin yüzünden kaçacak yerim olmadı. 10 metre kalmıştı alevlere. Allah rızası için bizi kurtarın çığlıkları atıyordum” diye konuştu. 

ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN

Böyle bir felaketin bir daha yaşanmaması için dua eden Öndeş, “Allah yeniden böyle bir felaketi yaşatmasın. Allah devletimize, o ekiplerimize zeval vermesin. Allah onlardan razı olsun” dedi. 92 yaşındaki Mesude Yücel ise durum hemen korktuğunu, yürüyemediğini söyleyerek, “Jandarmalar düdük çalarak geldiler. Ben titriyordum artık. Gözüm görmüyordu poyrazdan. Emekleyerek kaçmaya çalıştık lakin gidemez oldum kendimi yere attım ve kalkamaz oldum. Allah razı olsun ekiplerden. Beni kucaklarına alarak hastaneye götürdüler” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here