Adana’da öğretmenliği bıraktı, tavşan çiftliği kurdu!

0
24
Adana'da öğretmenliği bıraktı, tavşan çiftliği kurdu!
Adana'da öğretmenliği bıraktı, tavşan çiftliği kurdu!

Adana’nın birincil etlik tavşan çiftliğini kuran Tavsun Tavşan Çiftliği sahibi Kasım Mesutoğlu, 10 adet Yeni Zelanda tavşanıyla başladığı üretimi 1737 anaç tavşana çıkararak gerçekleştiriyor. Mesutoğlu, sıcakların tavşanları negatif etkilememesi için de 4 klima ve 5 pervane ile tesisi iklimlendiriyor. Şu an aylık yaklaşık 2 ton tavşan üretip kilosunu 45 TL’den turistik bölgelere gönderen Mesutoğlu, tavşan etini özellikle Arap ve Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin seçim ettiğini söyledi..

Seyyar satıcılıkla başladı, şimdi 350 kişiyi istihdam ediyor!Seyyar satıcılıkla başladı, hemen 350 kişiyi istihdam ediyor!

3 AYLIK SİPARİŞİ VAR

3 aylık siparişin dolu olduğunu vurgulayan Mesutoğlu, şu an yeni sipariş almadıklarını belirtti. Tavşan etinin yanı sıra kulaklarının, derisinin, gübresinin ve bağırsaklarının sanayi ve hayvan mamasında da kullanıldığını söyleyen Mesutoğlu, tavşanların erkeklerinin yalnızca kesime gittiğini, anaç tavşanların ise gübre ve tavşan üretiminde kullanıldığını kaydetti. 

Denizli'de mama üretim tesisiyle aylık 35 bin TL tasarruf sağlanıyorDenizli’de mama üretim tesisiyle aylık 35 bin TL tasarruf sağlanıyor

AVRUPA VE ARAP ÜLKELERİ HER AY ELDE ETMEK İSTİYOR

Turizm sezonunun açılması ile birlikte aylık 2 ton tavşan etinin yurt içi üretime kazandırılarak yurt dışından gelen siparişlere yetişemediklerini ifade eden Kasım Mesutoğlu, “1737 tane araç tavşanımız var. Adana çok sıcak olduğu için klimalarla tavşanları serinletmeye çalışıyoruz. Erkekler kesimlik oluyor. Antalya ve turistik yörelere gidiyor. Kısıtlama sonrası otellerin açılması ile talepler fazla ciddi arttı. Önümüzdeki aylarda rezervasyon var. Onun haricinde alım garantisi verdiğimiz için 75 ilde tavşan üretimi için talep oldu ve imal yapılıyor. Ayrıca damızlık hem de etlik tavşan olarak beklediğimizin üstünde bir talep var. Ayrıca Avrupa ayrıca de Arap ülkelerinden talep var. Her ay elde etmek üzere istiyorlar. Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Dubai, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan gibi ülkelerden talep var. Aylık 2 ton ama tedarik edebiliyoruz ve yurt içi ihtiyacını karşılıyoruz şu an” dedi.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here