Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne vakit bitecek?

0
17
Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne vakit bitecek?
Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne vakit bitecek?

Adli tatil boyunca birçok davada işlem görülmeyecek olması nedeniyle bu tatilin ne zaman başlayacağı ve kaç gün süreceği merak konusu olmuştu. Her sene aynı tarihte gerçekleştirilen tatilda adalet çalışanları izinlerini kullanıyorlar. İşte sürece ilişkin bazı bilgiler…

ADLİ TATİL BAŞLADI MI, NE VAKIT BAŞLAYACAK?

Yargı çalışanlarının izin kullandığı adli tatil için sayılı günler kaldı. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli sene bir eylülde başlar.” ifadeleri bulunuyor.

Buna göre 2021 yılında da adli tatil 20 Temmuz’da başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona erecek. Ama Kurban Bayramı tatili sebebiyle tatil birkaç gün daha erken olabilir.

Adli tatilde görülen bir takım davalar ise şu şekilde;

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşısında yapılacak itirazlar ve öteki başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava veya işler

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya meslek sözleşmesi nedeniyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle her yerde yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar. talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here