‘Afganistan’daki son dalganın etkisi 10-15 günde hissedilecek’

0
7
'Afganistan'daki son dalganın etkisi 10-15 günde hissedilecek'
'Afganistan'daki son dalganın etkisi 10-15 günde hissedilecek'

Türkiye, Batı ülkelerinin aralarında köprü özelliğinde olması sebebiyle firari göçmenler tarafından transit istikamet olarak kullanılıyor. İran’a uzun sınırı yer alan Van ise manâlı noktalar aralarında yer alıyor. Kuvvet ve dağlık alanların baskın olduğu bölgede firari göçmenler, İran’ın hudut köylerinden Türkiye’ye giriş yapıyor. Kaçak girişlerin önüne geçilmesi için Van’ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinde modüler duvar, zeki kule ve hendek kazma çalışmaları devam ediyor.

Uzun yıllardır Türkiye’nin doğu sınırındaki yasa dışı geçişlerle ilgili araştırmalar yürüten Van YYÜ Nüfus ve Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Deniz, Taliban’ın ülkeyi iyice ele almasıyla birlikte göçün, suya atılan taşın yaptığı tesir gibi dışarı dürüst taşma gibi olduğunu söyledi.

Afganistan’da muhalif olanların çoğunun ülkeyi terk etmeye başladığına uyarı çeken Prof. Dr. Deniz, bu etkinin gitgide artarak çoğalma ihtimalinin fazla yüksek olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

“Afganistan’da Taliban’ın sağladığı af, sahadaki bilgilere kadar gerçek anlamda bir af değil. Daha fazla Taliban’ın cezaevlerinde esir olan üyelerinin serbest bırakılmasına karşın bir affetme olduğunu söyleyebiliriz. Bu da Afganistan’da öteki kesimlerin yeteri kadar salıverilmemesi ve bazı komutanların tutuklanmaya başlanması, Afganistan’da gerilimin artan bir şekilde artacağı ve ülkeyi terk etme imkanı bulan insanların ülkeyi terk etmesinin zorunlu olduğu bir sürece evriliyor. Bu olayda komşu ülkeler yan en çok etkilenecek olanlar onlar oysa şu anda insanların nereye gitmek istedikleri değil, güvenli olarak nereye kendilerini ülkenin dışına attıkları kayda değer. İlk etkilenecek ülkelerin başında Pakistan ve İran gözüküyor. şimdi bu ülkelerde yığılmış olan bir Afgan göçmen kitlesi var. O yüzden oralarda fazla fazla tutunmaları görünmüyor.”

Afganistan’daki durumun ağırlaştığını, 6,5 milyon Afgan’ın ülkelerinin dışarıya yaşadığını gösteren Prof. Dr. Deniz, “Şu andaki keşmekeş ortamından maksimum etkilenecek ülkeler komşu ülkeler ama kısa vadede bu ülkelere yığılan göçmenlerin oluşturduğu dalgada Türkiye’de büyük ihtimalle etkilenecek. İran’da biriken göçmen kitleleri Afganların yaşam koşullarının gitgide artarak ağırlaşmış olması nedeniyle kayda değer bir kısmının da Türkiye’ye gelme ihtimali var” dedi.

‘ETKİLERİ 10-15 GÜNLÜK SÜREDE HİSSEDİLECEK’

Türkiye sınırlarında evvelden önlem alınması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Deniz, önceki dönemlere göre önemli önlemler alınmaya başlandığını, bunun olumlu gelişme olduğunu fakat beceriksiz gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Şu lahza küskün önlemler kısmen netice veriyormuş gibi görünüyor, göçmen akışında kısmi bir azalma var ancak Afganistan’daki son ortaya çıkan dalganın etkisini halen Türkiye’de hissetmiyoruz. Bunu 10-15 jurnal bir vakit içinde hissetmeye başlayacağız. Bu işlem içinde bizim yüksek sesle üstteki kademedeki yöneticilerimizin Türkiye-İran sınırının göçmen akışına karşı kapatıldığını ve şüphesiz göçmen alınmayacağına dair söylemlerin yüksek sesle dile getirilmesi gerekiyor. Bu Afganistan’dan çıkan göçmenlerin Türkiye’ye ya da Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyenlerin Türkiye hattını kullanmak isteyenlerin bir daha düşünmesine vesile olacak. Bu çağrının olumlu bir etki yaratacağını düşünüyoruz. Biz olaydan önemli anlamda etkileneceğiz. Duvar inşa edip hendek kazıyoruz. Ciddi anlamda tedbirler alıyoruz. Bugün bunlar kısmen bir tesir yaratıyor ama Afganistan’daki büyük göç dalgası İran’a ve oradan da Türkiye’ye doğru yönelirse bu hat üzerindeki duvarın ve hendeğin çok da fazla işe yaramayacağını göreceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here