Afganistan’dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani BAE’de konuştu!

0
7
Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani BAE'de konuştu!
Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani BAE'de konuştu!

Ailesiyle birlikte Birleşmiş Arap Emirlikleri’ne (BAE) dışarı giden Gani, Facebook’tan yayınladığı video mesajıyla ülkeden ayrılışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gani, BAE’de olduğunu doğrulayarak, “Kan dökülmesini önlemek için ülkeden ayrılmak zorunda kaldım. Felaketin önlenmesi için BAE’deyim. Afganistan halkının reel İslami ve ulusal başarılarını edinmek ve Afganların adaleti için çalışmalarıma geri dönebilmek için istişare halindeyim.” ifadelerini kullandı.

Kabil’de kalması halinde kuvvet olaylarına şahitlik etmek zorunda kalacağına işaret eden Gani, ayrılışının detaylarını bilmeyenlerin kendisini yargılayamayacağını kaydetti.

– GANİ, YÜKLÜ MİKTARDA PARAYLA ÜLKEDEN AYRILDIĞI İDDİALARINI YALANLADI

Gani, Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği Sözcüsü Nikita İşçenko’nun kendisinin ülkeyi terk ederken yanına yüklü miktarda para aldığı yönündeki iddialarını yalanladı.

Rus diplomatın iddialarının “geveze” olduğu yorumunu yapan Gani, “En Ince Ayrıntısına Kadar yalan ve yersiz. Bu, BAE gümrüğüyle kanıtlanabilir. Ayakkabılarımı değiştirecek süre bile bulamadım. Emniyet görevlileri devletin başı olarak fazla acele bir tehdit olduğu için ayrılmamı istediler.” şeklinde konuştu.

Gani, Afgan hükümetinin Taliban’la görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının “kendi hataları” olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Taliban’a dostça yollarla iktidarı devretmek istediğini ama kendi isteği haricen Afganistan’dan çıkarıldığını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here