Ajan yazılım iddialarına Suudi Arabistan’dan yalanlama

0
13
Ajan yazılım iddialarına Suudi Arabistan'dan yalanlama
Ajan yazılım iddialarına Suudi Arabistan'dan yalanlama

Uluslararası gündemin bir numarasına oturan casus yazılım skandalı konusuna ilişkin Suudi Arabistan’dan yorumlama geldi.

İDDİALAR REDDEDİLDİ

İsmi belirtilmeyen bir yetkili, “Batı medyasında bulunan Suudi Arabistan’ın muhaliflerin telefonlarını kulak vermek için casus yazılım kullandığı” yönündeki iddialara ilişkin bu ülkenin devlete ait ajansı SPA’ya konuştu.

Suudi Arabistanlı yetkili, söz konusu iddiaların yalan yanlış olduğunu açıklama etti.

İSRAİL’DEN SATIN ALDIĞI İDDİA EDİLDİ

İsrail merkezli Haaretz gazetesinde haziran ayında yayımlanan bir haberde, Suudi Arabistan’ın 2019’dan bu yana İsrailli “Quadream” isimli şirketten casus yazılımlar satın aldığı belirtilmişti.

Şirketin cep telefonlarına sızma ve siber saldırılara yönelik yazılımlar ürettiği ve müşterileri arasında Suudi Arabistan’ın da yer aldığı kaydedilmişti.

İsrailli siber firmaların adı sıkça Suudi Arabistan’a ajan yazılımı sattıkları yönündeki haberlerle gündeme geliyor.

YANKI UYANDIRAN İDDİA

İngiliz gazetesi Guardian’ın haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada, NSO Group’a ait casus yazılımın, küresel çapta yaygın ve fena amaçlar için kullanıldığı ileri sürüldü.

Haberde, Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE) edinmek üzere en az 10 hükümetin NSO Group’un müşterisi olduğu iddia edildi. Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri amaç almak için hükümetlere satıldığı savunuldu.

İddiaya göre, bir telefonu “gözcülük yapma” cihazına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan, 50 binden pozitif telefon numarasının olduğu listede adı geçen kişilerin telefonlarını takip için Pegasus’u kullandıkları iddialarını yalanladı. NSO Group da hakkındaki bütün suçlamaları reddetti.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here