AKP toplumu gırtlağına kadar borçlandırdı

0
36
AKP toplumu gırtlağına kadar borçlandırdı
AKP toplumu gırtlağına kadar borçlandırdı

Pandemi döneminde devlet desteğinden yoksun kalan insanlar, çareyi yüksek faizle de olsa bankalardan kredi almakta buluyor. Salgın döneminde hane halkının bankalara, finansman ve finansal kiralama şirketlerine borcu yüzde 36 artışla 899 milyar TL’ye ulaştı.

Yüksek faizlere karşın kredi talebi sürüyor. Yılın birincil üç ayında 500 bin birey daha bankalara borçlandı. 34.5 milyon birey 899 milyar liralık kredi borcu ile baş başa kaldı.

KREDİ BORÇLU SAYISI 34.5 MİLYONA ÇIKTI

Geçen yıl ucuz kredilerin yardım gibi sunulduğu ekonomi politikaları vatandaşın bankalara borcunu artırdı. Kredi faizlerinin yükselmesi de talebi durdurmaya yetmedi. Geçen yıl kişisel kredi kullanan 1.9 milyon kişiye, bu yılın üç ayında 500 bin kişi daha eklendi. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) verilerine kadar Mart 2021 itibarıyla bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 2.3 milyon birey arttı. Böylece ev, ihtiyaç ve araç kredilerinden oluşan bireysel kredilere borçlu birey sayısı 34.5 milyona çıktı.

HALKIN BORCU YÜZDE 36 ARTTI

Türkiye’de pandeminin başladığı 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar geçen bir takvim süreçte hane halkının bankalara, finansman ve finansal kiralama şirketlerine borcu yüzde 36 artışla 899 milyar TL’ye ulaştı. TBB verilerine kadar, yılın birincil üç ayında 400 bin kişi daha gereksinim kredisi kullandı, hacim ise 16.8 milyar lira arttı. Bu Nedenle Mart 2021 itibarıyla 28.3 milyon kişinin toplam gereksinim kredisi borcu 412 milyar liraya çıktı.

AİLELER BORÇ SARMALINA GİRDİ

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’e konuşan eski bir bankacı olan ekonomist Erol Taşdelen, yılın ilk çeyreğinde borçlanmanın devam ettiğine dikkat çekti. Pandemi döneminde bahşedilen düşük faizli kredilerin yardım gibi yansıtıldığını belirten Taşdelen, 2021’de büyüyen faizlere karşın vatandaşın mecburen borçlanmaya devam ettiğini söyledi. Bankalara olan kişisel kredi borçlarının 2002’de 6.3 milyar TL olduğuna sinyâl eden Taşdelen, “Faizlerin yükselmesine karşın ihtiyaç kredisi kullanımının devam ettiği görülüyor. 2021’nin ilk üç ayında kişisel kredi borcu 28.2 milyar TL daha artmış. 2019 sonuna kadar borçlanma yüzde 45.9 arttı. Yurttaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi” dedi.

KREDİ ALAMAYAN KREDİ KARTI ALDI

TBB verilerine tarafından kredi kartı kullananlardaki çoğaltma da uyarı çekiyor. 2020 Eylül itibarıyla öncelikle kredi kartı kullananların sayısı ortalamaların oldukça üzerinde artıyor. Verilere tarafından, 7 ayda 1.5 milyon kişi birincil kere bireysel kredi kartı kullanımına başladı. Bu Nedenle kredi kartı borcu olanların sayısı geçen sene eylüle değin 26 milyon kişi düzeyinde seyrederken, 28.2 milyona çıktı. Artan geç kalma faizine karşın Mart 2020’de 116.1 milyar lira olan kredi kart borçları bir yılda 154.4 milyar liraya ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here