AKP Türkiye’yi ‘boşta gezenler’ ülkesine dönüştürdü

0
41
AKP Türkiye’yi ‘boşta gezenler’ ülkesine dönüştürdü
AKP Türkiye’yi ‘boşta gezenler’ ülkesine dönüştürdü

Türkiye OECD ülkeleri içinde ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranında yüzde 28.8 ile açık ara birincil sırada. OECD ortalaması yüzde 12.8.

TÜRKİYE, KOSTA RİKA’NIN GERİSİNDE

Sözcü’den Arzu Ermiş Beyhan’ın haberine kadar Türkiye, OECD ülkeleri içinde gençleri en çok ‘boşta gezen’ ülke. Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı yüzde 28.8. DİSK-AR raporuna göre bu oranla dünya birincisiyiz. Türkiye’yi İtalya, Kolombiya, Meksika ve Kosta Rika izliyor. OECD ortalamasında ne işte ne eğitimde olan gençlerin oranı yüzde 12.8 seviyesinde. Lüksemburg, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya, Slovenya ve Çekya OECD ülkeleri aralarında genç işsizliğinin asgari olduğu ülkeler.

KRİZ VE SALGIN İŞSİZLİĞİ ARTIRDI

Bu ülkelerde ne işte ne eğitime olan gençlerin oranı yüzde 10’un altında. Gençlerde işsizlik oranı OECD ülkelerinde ortalama yüzde 13.3 ve AB-27 ülkeleri arasında yüzde 17.1. Türkiye DİSK-AR raporunda gençleri umutsuzluğa sürükleyen derin işsizlik sorunu ile ilgili şöyle denildi: “Türkiye’de zaten yüksek olan gençlerde işsizlik oranı, 2018 Eylül’ünde görülmeye başlayan hesaplı kriz ve 2020 yılında bütün dünyaya yayılan Kovid-19 salgını ile daha da fazla arttı. Türkiye, genç işsizliği ve ne eğitimde ne istihdamda olanların oranında OECD ve AB ülkeleri aralarında ilk sıralarda yer alıyor.”

KADINLAR ARASINDA İŞSİZLİK DAHA FAZLA

DİSK–AR raporu genç kadınların yaşadığı işsizlik buhranını ortaya koydu. Rapora tarafından halen Türkiye’de kadınlarda gerçek işsizlik yüzde 35.6. TÜİK, 2021 1. çeyrekte genç kadın işsizliğini ise yüzde 31.7 olarak açıkladı. 2021 1. çeyrekte ne işte ne de eğitimde olan kadınların oranı erkeklerden fazla daha yüksek: Yüzde 32.1.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here