AKP’den, 18 yaş altına BES teklifi

0
52
AKP'den, 18 yaş altına BES teklifi
AKP'den, 18 yaş altına BES teklifi

AKP, 18 yaş altındakilerin de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınmasının önünü açan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

AKP milletvekillleri, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden, Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali yükümlülük sigortası kapsamına dek yeni şartların değişmesi öngören “Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini” TBMM’ye sundu.

AMAÇ ‘MEVZUAT DÜZENLEMELERİ’

Teklifin gerekçesinde; AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı Ekonomi Eylem Planı’ndaki hedeflerin hayata geçirilmesi için mevzuat düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Gerekçede; 18 yaş altının Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınması, emekliliğe yönelik taahhütte yer alan hizmet sunucularının BES’e aktarımına imkan sağlanması amaçlandığı ifade edildi.

Teklifle, “mikro ve küçük ölçekli işletmelerin ek olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerinin ‘Hazine destekli kefalet sağlanan ve kamunun doğrudan ya da dolaylı olarak hakim sermayedar olduğu’ bankalardan 30 Haziran 2020’ye kadar kullanacakları kredilerde faiz ya da kar payı bakiyesinden düşülmesine olanak tanındığı” belirtildi.

Ayrıca, “sigorta ve sigortanın tekrarlanması teminatı bulunamayan riskler ve nitelik arz eden riskler için ölçek ekonomisinden faydalanılabilmesinin amaçlandığı” açıklama edildi.

“Finansal İstikrar ve Yeniden Yapılanma Komitesi’nin devir ve yetkilerinin de gözden geçirilerek, ‘Finansal İstikrar Komitesi’ olarak tekrar yapılanmasının amaçlandığı” aktarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here