AKP’den çocuk istismarcılarına affetme girişimi

0
37
AKP'den çocuk istismarcılarına affetme girişimi
AKP'den çocuk istismarcılarına affetme girişimi

AKP’li Milletvekili Abdullah Güler, “çocukların cinsel istismarına af” önerisi TBMM Adalet Komisyonu’nda muhalefetin tepkisi ile karşılaşınca cezaevleriyle ilgili kanun teklifine eklenmedi.

EŞİK (Denklik İçin Kadın Platformu) kadar yapılan yazılı açıklamada, başlangıçta 2016 yılında Meclis’e getirilen ve tepkiler üzerine geri çekilen, çocuk cinsel istismarı suçunu aranjör Türk Canice Kanunu’nun (TCK) 103. maddesi ile ilgili bağışlama girişiminin bitmiş gündemde olduğu aktarıldı.

Bu düzenlemenin daha sonra Nisan 2020’deki koronavirüs affı ile ilgili infaz yasası tartışmaları sırasında da tasarıya eklenmek istendiği anımsatılan açıklamada, “Bu konunun gündemde tutulması ve her fırsatta TBMM’de değişik komisyonlarda ve medyada kavga konusu yapılması, istismarcıları teşvik etmek, çocuk haklarını ihlal etmek anlamına kazanç” denildi.

Konunun en son, 27 Mayıs 2021’de Kadına Karşın Şiddetin Bütün Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Nedeniyle Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda ve Meclis Adalet Komisyonu’nda gündeme getirildiği anlatılan açıklamada şöyle devam edildi:

“Kadına karşı şiddetin araştırılması komisyonuna Türkiye İnsan Hakları ve Denklik Kurumu (TİHEK) adına ziyafet edilen Başkan Süleyman Arslan; kadına yönelik şiddetin erkeklerin birbirine karşı şiddetinden ayırt edilemez olduğunu ve 15 yaşındaki çocukların nikâhının ‘insan hakkı’ olduğunu savundu. Nikâhsız beraberliklere ‘sapkın ilişkiler’ nitelemesi yapan Arslan, şiddetin azalması için ise helal beslenmeye özen gösterilmesi ve anneliğin özendirilmesi önerisinde bulundu.”

Aynı gün toplanan TBMM Yargı Komisyonu’nda ise AKP’li Abdullah Güler’den önerge geldiği ifade edildi:

“Güler, Cezaevlerinde TCK 103 çerçevesinde 2020 yılı rakamıyla 645 hükümlünün bulunduğunu, bunların hemen hukuki olarak evli olduğunu, aile birliğini kurduğunu, bu ailelerin korunması için cinayet ertelemesi konusu içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Yargı Komisyonu’nda bulunan muhalefet partilerine mensup vekillerin çocuk istismarı söz konusu ise hiçbir ailede ‘rızaya’ dayalı beraberlik olduğunun iddia edilemeyeceği yönündeki itirazları üstüne konunun kanun teklifine eklenmesinden vazgeçildi.

EŞİK Platformunda buluşan sivil toplum örgütleri olarak, ‘aileyi koruma adı aşağı’ meşrulaştırılmaya çalışılan bu girişimin, esas niyetinin yasal izdivaç yaşının 12’ye dek indirilmesinin önünü başlatmak, her yaştan kadınlar ve kız çocuklarının tecavüzcüleri ile evlendirilmelerini yasalaştırmak olduğunu biliyoruz.”

Açıklamada, bu teşebbüs gündemde tutuldukça şunları olacağı kaydedildi:

– Türk Cinayet Kanunu’ndaki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Türk Medeni Kanunu’ndaki 17 yaşın altında izdivaç yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemeler kağıt üstünde kalıyor, uygulanmıyor, uygulanamıyor. Gençler, aileler bu yasalar yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor.

– Çocuk cinsel istismarcıları işledikleri suçtan mahkûm olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip devlete ait nikah yaptırdıkları takdirde cezadan kurtulabileceklerini düşünebiliyorlar.

– Bazı adalet mensupları da affetme propagandalarından etkilenerek giderek daha fazla beraat kararı veriyor.

– Toplum da gelenek, görenek diyerek ve af söylemlerinin de teşvikiyle çocuk evliliği adı altındaki çocuk cinsel istismarını ihbar yükümlülüğünü savsaklıyor.

– Bağışlama söylentisi çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here