AKP’li belediyenin 42 milyon liralık ihalesini, bakan yardımcısının kardeşi kazandı

0
49
AKP’li belediyenin 42 milyon liralık ihalesini, bakan yardımcısının kardeşi kazandı
AKP’li belediyenin 42 milyon liralık ihalesini, bakan yardımcısının kardeşi kazandı

AKP’li Arnavutköy Belediyesi’nin Hadımköy meydan düzenlemesi için açtığı ihaleyi, 42 milyon lira bedelle Avlu Gayrimenkul adlı şirket kazandı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Celal Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın kardeşi çıktı.

Demirtaş’ın kardeşi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı, Özçelik’in babası Cumhurbaşkanlığı’na alt Devlet Kontrol Kurulu (DDK) üyesi. İki ismin ilişkileri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Binali Yıldırım’a değin uzanıyor.

İhaleyi kazanan Avlu Gayrimenkul şirketinin eski adı Temateknik Gayrimenkul’dü. Temateknik, 2007 yılında Hacı Murat Gülcan, Ali Ekrem Tekelioğlu, Sefa Özçelik kadar kuruldu. Ali Ekrem Tekelioğlu, Abdullah Gül’ün eniştesi ve eski AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun oğlu.

Cumhuriyet’in haberine göre; Temateknik’in ortaklarından Hacı Murat Gülcan ortakları hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş. Temateknik’in ortaklarından Hacı Murat Gülcan, FETÖ’den içeriye alınmasının ardındaki ortakları Ali Ekrem Tekelioğlu ve Sefa Özçelik hakkında kendisini baskıyla tutuklattıkları gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulunmuştu.

Gülcan tutuklanması için nüfuzunu kullanan kişinin Sefa Özçelik’in babası, Cumhurbaşkanlığı DDK üyesi Abdurrahman Özçelik olduğunu iddia ediyordu. Gülcan ayrıca, 11. Cumhurbaşkanı Gül’ü ve ailesini naylon fatura aranje etmek yurtdışına para kaçırmakla suçlamıştı.

Arnavutköy ihalesini alan ortaklardan Celal Demirtaş ise aynı zamanda Reyhan İnşaat’ın sahibi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın kardeşi. Mücahit Demirtaş ise eski Başbakan Binali Şimşek’ın eniştesi. Binali Şimşek’ın kardeşi Eyüp Yıldırım da Reyhan İnşaat’ın eski ortağı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here