AKUT sarsıntı için İstanbul’u örgütledi, sıra Türkiye’de

AKUT sarsıntı için İstanbul’u örgütledi, sıra Türkiye’de

ABONE OL
Kasım 24, 2022 23:00
AKUT sarsıntı için İstanbul’u örgütledi, sıra Türkiye’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AKUT Vakfı iştirakinde pilot bölge seçilen İstanbul’da başlatılan fiyatsız afet eğitimlerinin kapsamı genişletiyor. Zelzele riskine karşı istekli olan tertip ve birinci müdahale takımlarının eğitimi, uyumu, toplanma alanlarına ulaşımı ile yönetiminin sağlanması emeliyle AKUT gruplarınca verilen eğitimler İstanbul hudutlarını aşacak.

“İstanbul seninle güvende” sloganı ile başlatılan ve “Türkiye seninle güvende” başlığıyla yola devam eden projenin ayrıntılarını Cumhuriyet ile paylaşan AKUT Vakfı Lideri Nasuh Mahruki, “5 bin kişinin toplanma alanlarında tertip, 450 kişi de güvenlik eğitimleri alıyor. İstanbul’da eylül ayında başladığımız bu proje sayesinde mümkün bir büyük zelzelenin akabinde en azından 5500 kişi, toplanma alanlarında müdahaleye hazır olacak. İstekli olan yurttaşlarımız eğitimlere online portaldan katılabiliyor ve toplanma alanlarındaki tertibi da alanda öğreniyor. Eğitimlere Bu projeyi büsbütün muhtemel bir İstanbul sarsıntısına karşı güvenlik tedbiri olması emeliyle başlattık” dedi.

BÜTÜN VİLAYETLERE YAYILACAK

Projenin Türkiye geneline yayılacağını söz eden Mahruki, “Burada elde edeceğimiz sonuçlara nazaran, hem İstanbul’da projemizi büyüteceğiz, hem de Türkiye genelinde misal bir çalışma yapacağız. Özü prestiji ile sarsıntı sonrasında birinci 24 saate odaklanan bir çalışma. AKUT Vakfı olarak, başka sivil toplum örgütlerinin de iştirakiyle birlikte 50 kadar eğitmenle gönüllülere eğitim verdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz paydaşlığı başka vilayetlerdeki kurumlarla sürdürmek istiyoruz. Yaptığımız yanlışsız ve gerekli bir proje. Bu açından birebir çalışmanın sarsıntı riski olan öteki vilayetlerde de sürdürülmesi değerli. Zelzele geldiğinde beşerler esasen doğal bir refleks ile etrafına yardım edecekler. Bizim asıl gayemiz kaos kaynaklı ikincil riskleri en aza indirebilmek. Bunun için halkımızı bilinçlendirmeye, örgütlemeye ve hazırlamaya çalışıyoruz. Zira o an geldiğinde hakikaten hayatımızın en sıkıntı 24 saati olacak” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.