“Almanya refahını Türk işçilere borçlu”

0
12
"Almanya refahını Türk işçilere borçlu"

“Almanya bugün refahını birazcık da Türk işçilere borçlu” uyarı çeken bu ifadeler, eski Almanya cumhurbaşkanı Chrıstıan Wulff’e ait. Wulff, Alman ahenk vakfı tarafından, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan iş gücü alımı anlaşmasının 60. Yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuştu. Eski Cumhurbaşkanı, ülkesindeki göçmen çocuklarının sporda, kültürde, bilimde, ekonomide harikalar yarattığını ve önemli roller üstlendiğini söyledi.

Wulff, Almanya’nın bugünkü refahını, ülkede büyük bir kesimi yaratıcı Türkiye’den giden göçmen işçilere borçlu olduğunun anlaşıldığını vurguladı. Göçün her iki taraf için de kazan-kazan durumu olduğunu anlatan eski Cumhurbaşkanı, ülkede göçmenlere karşısında gelişen nefrete dikkat çekti.

Wulff, Almanya’da yabancılara karşısında korku ve düşmanlığın bazı bölgelerde seçim malzemesi olarak kullanılmasından endişe edilmesi gerektiğini belirtti. Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan daha sonra meslek gücü açığını kapatmak nedeniyle 1955’te başka ülkelerden işçiler almaya başladı. Türkiye ile de 30 Ekim 1961’de meslek gücü anlaşması imzaladı ve devlete ait iş gücü göçünü başlattı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here