Alperen’i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

0
31
Alperen'i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş
Alperen'i babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

Pınarbaşı ilçesi, Güney Mahallesi Güney Sokak’ta geçen yıl 15 Haziran’da, Harun Sezer 1,5 yıldır birlikte yaşadığı Emel Öner’in birincil evliliğinden olan oğlu Alperen Ekinci’yi yumruk ve tekme darbeleriyle öldürdü. ‘Yaralama’ gibi suçlardan da sabıkası bulunan Sezer, Alperen Ekinci’nin cansız bedenini eve 100 metre mesafedeki mezarlıkta toprağa verdi. Emel Öner, cinayetten 3 gün daha sonra durumu Harun Sezer’in akrabalarına anlattı. Durumu öğrenen Sezer kaçtı. Sezer’in akrabalarının ihbarı üzerine anne Emel Öner, gözaltına alınıp tutuklandı. Alperen’in cesedi ise gömüldüğü yerden çıkarılıp, otopsi yapıldıktan sonradan defnedildi. Harun Sezer de 29 Haziran’da yakalanarak tutuklandı. Sanıklar hakkında ‘çocuğu ya da ceset veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda yer alan kişiyi bilerek öldürme’ ve ‘öldürmeye yardım etme’ suçlarından dava açıldı.

SEVGİLİSİNE AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS, ANNEYE BERAAT

Kayseri 1’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde geçen 28 Mayıs’ta görülen davanın 4’üncü duruşmasında duruşma heyeti, tutuklu sanıklardan Harun Sezer’i, ‘çocuğu veya beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi bilerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Davalı hakkında hiçbir indirim maddesi uygulamadı. Heyet, Emel Öner’in ise beraatine ve tahliyesine hükmetti.

ALPEREN BABASINA GİTMEK İSTEDİĞİ İÇİN DARP ETMEYE BAŞLAMIŞ

Duruşma heyeti davayla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Harun Sezer hakkındaki gerekçeli kararda, “Harun Sezer, maktule olay günü televizyonda ne izlediğini ve babasına gitmek isteyip istemediğini sormak suretiyle sataştığı, babasına gitmek istediğini söylemesi üstüne sanığın daha da sinirlenerek maktulü darp etmeye başladığı, kendisine engel olmak isteyen Emel’i darp etmeye başladığı, tekrar kızları olan E.E.’yi darp ettiği otopsi raporundan da anlaşılacağı üzere maktulün vücudunda fazla sayıda ekinoz ve kırığın saptandığı, boyna bası bulguları saptama edilen Alperen’in künt cisim travmasına tabi kafatası kırığı ile birlikte beyin kanaması ve beyin dokusu harabiyeti sonucu öldüğü, ‘ceset bakımından kendisini savunmayacak durumda olan çocuğu kasıtlı olarak öldürme’ suçundan cezalandırılmasına karar verildiği” ifadelerine yer verildi.

SANIK ANNENİN BEYANLARINA İTİBAR EDİLDİ

Temize Çikma kararı bahşedilen anne Emel Öner hakkındaki gerekçeli kararda ise, 4 gün sonra alınan darp raporunda Emel Öner’in üst dudağında sıyrıklar, gözünde ve yüzünün öbür bölgelerinde kırık ve morluklar olduğu, yine Harun Sezer’den olan 9 aylık kızları E.E.’nin adli muayene raporunda, ense kısmında kızarıklar, sağ kaş üzerinde şişkinlik olduğu, Emel Öner’in savunmalarının adli muayene raporları ile doğrulandığı, Harun Sezer’in Alperen’i darp ettiği sırada anne Emel Öner’in, Harun’un eylemini kolaylaştırdığından bahsedilemeyeceği, anne Öner’in laf konusu fiili işlediğine veya yardım ettiğine dair dosyada herhangi bire delile rastlanmadığı değerlendirmesi yapıldı.

İHMAL KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEDİ

Emel Öner’in olayda ihmali olup olmadığının da saptama edilemediği kayıtlı gerekçeli kararda, “Eylemin dikkatsizlik suretiyle öldürme suçu zarfında da değerlendirilemeyeceği, otopsi raporunda vefat saatinin kesin olarak muhakkak olmadığı, Harun Sezer’in maktulü darp etmeye devam ettiği sırada da maktulün ölmüş olabileceği, darba maruz kaldığı sırada korkutma edilmesi ve cep telefonunun da Harun Sezer’de olması sebebiyle takviye isteyemediğini bildiren savunması dışarıya dosyada başka delile rastlanmadığı” kaydedildi.

‘AHLAKEN KINANABİLİR’

Anne Emel Öner’in olaydan 3 gün sonradan Harun Sezer’in ailesine haber vermesini de ‘ahlaken kınanabilir’ olarak değerlendiren mahkeme şu ifadelere yer verdi:

“Davalı Harun Sezer’in eşi Emel’in Alperen’in merdivenden düştüğü yönünde beyanda bulunduğunu belirtmiş ise de, mevcut otopsi raporu ve kendiliğinden ölen kişiye defin işlemi yapılması gerekirken, gizli gizli mezarlık içinde beton bir çukura gömülmesi nedeniyle bu savunmaya şeref edilmemiştir. Olayın ertesi gününden itibaren Emel Öner’in durumu kolluk kuvvetlerine bildirme imkanı varken bu yola başvurmamış, 3 gün beklemiş ise de, olay sırasında eşi tarafından darp edilmesi, durum ortaya çıkması halinde eski eşinin yakınları tarafından kendisinin de öldürüleceği korkusuyla hareket eden Emel Öner’in, olayı 3 gün her tarafında kimseye bildirmemesi ahlaken kınanabilir bir davranış ise de, suça iştirak ettiği anlamına gelmeyeceği kanaatine varılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here