Altın fiyatları için evhamlı bekleyiş: Fiyatları baskılayacak

0
8
Altın fiyatları için evhamlı bekleyiş: Fiyatları baskılayacak
Altın fiyatları için evhamlı bekleyiş: Fiyatları baskılayacak

Altın, yatırımcıların varlık alımı azaltımı takviminin gidişatını anlayışlı olmak için ABD alıcı enflasyonu verisine odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise 485 TL civarında bulunuyor.

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE), salı günü TSİ 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi TÜFE’nin yıllık yüzde 5,3; aylık yüzde 0,4 artacağı yönünde. Beklentilerin üstünde bir enflasyon artışı varlık alımının daha erken başlayacağına dair endişeleri artırabilir.

Yatırımcıları alıcı enflasyonu konusunda endişelendiren ise beklenenden yüksek gelen ABD imalatçı enflasyonu oldu. ÜFE Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0.7 artarken, yıllık yüzde 8.3 çoğaltma ile 2010’dan beri en büyük artışı kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise aylık yüzde 0.6, yıllık yüzde 8.2 büyüme yönündeydi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ekonomide istek eksikliğinin olmadığını, ama arz yönü olan sorunların bulunduğunu söyledi.

Güncel Altın fiyatları

Enflasyonun çoğuna yol açan tedarik zinciri aksaklıklarının beklenenden daha uzun sürebileceğine dikkat çeken Harker, “Fed’in yeni politikası çerçevesinde, yüzde 2’nin üzerinde seyreden enflasyon iyi bir şey. Ancak enflasyonun bu seviyenin çok üstünde seyretme riskinin en üye indirilmesi gerek” dedi.

ONS ALTIN FİYATI

Geçen hafta 50 jurnal hareketli ortalamasının altına geriledikten daha sonra rahat bir fiyat aralığında operasyon gören ons altın, 4 haftanın ardındaki ilk kere haftayı kayıpla kapatmıştı. Tüketici enflasyon verisi öncesi endişelerle yatay seyreden ons altın, salı günü 1.791 dolar civarında güne başladı.

GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın, geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki düşüşe karşın Dolar/TL ’deki yükselişten takviye bularak 490 TL seviyesine dek tırmanmıştı. Ons altının aksine geçen haftayı kazançla kapatan gram altın, salı günü 485 TL seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here