Altın yeni dostlar arıyor! Tarihi zirveyi yakalaması lahza meselesi

0
12
Altın yeni dostlar arıyor! Tarihi zirveyi yakalaması lahza meselesi
Altın yeni dostlar arıyor! Tarihi zirveyi yakalaması lahza meselesi

Sarı metal 2020’de yüzde 28 yükseldikten daha sonra bu yıl ekonominin toparlanmasıyla zorlu bir ilk benzeri geçirdi. Kendisini destekleyecek faktörler bulamayan altın yılbaşından bu yanlamasına yüzde 5’e geriledi. Bir Takım uzmanların bu sene beklediği atağı bir türlü yapamayan ons altın, yükseliş için kendinin destekleyecek yeni dostlar arıyor. Bağ faizlerinin gerilemesi, pandeminin yeni varyantların etkisiyle ekonominin zorlama altına girmesi, gevşek para politikalarının devam ettirilmesi ve enflasyon altına eşlik ederse analistlere tarafından fiyatlar yükselir. Fed Başkanı Powell’ın önceki gün ‘gevşek paraya devam’ açıklamasıyla 1.820 dolar seviyelerine gelen fiyatlarda 1.830-1.840 bandının aşılması altının çekiciliğini artırabilir.

Yeni yapılan bir araştırmaya kadar geçin yılki güçlü artıştan daha sonra altının 2021’in geri kalanı için hala şansı var. Ama fiyatların ne değin artacağı piyasalardaki üzüntü düzeyine bağlı olacak. Dünya Altın Konseyi ve Greenwich Associates danışmanlık firmasının Oxford Economics’in yardımıyla yaptığı araştırmaya göre, ekonomi ve insan sağlığı için dış görünüş ne dek kötüleşirse altın için pek iyileşiyor. Değerli metalin 2021’in ikinci yarısındaki beklentilerinin değerlendirildiği rapor, birkaç öbür hesaplı mantıksal bağ aşağı altının nasıl performans gösterebileceğini ortaya koyuyor.

FARKLI EKONOMİK SENARYOLARA TARAFINDAN PERFORMANS TAHMİNİ

Rapora göre, yeni koronavirüs varyantları, aşıların etkisini ve ekonominin büyümesini bastırırsa, altın 2021’in tamamında yüzde 11.4 yükselebilir.

Virüs endişelerini biraz geride bırakılan ihtiyatlı bir toparlanma olursa altındaki yükseliş yüzde 7.7 ile sınırlı kalır.

Pandemi tehdidinin azalması tamamen toparlanma hızlanırsa sarı metal yüzde 6.4’lük bir çıkış yaşayabilir.

Faiz oranları yükselir ve enflasyonu dengelerse, altın sadece yüzde 4.4 yükselir.

Faiz oranlarının yükseldiği dönemler çoğunlukla altını zorlama aşağı tutuyor. Faiz oranları ivme kazanır altın yalnızca yüzde 1 artar.

EKONOMİDEKİ İYİ HABERLER FİZİKİ ISTEK İÇİN OLUMLU

Raporda, enflasyonun altının dostu olduğuna uyarı çekilerek, “ABD’de tüketici fiyatları yüzde 3’ün üzerinde olduğu süre altında takvim ortalama yüzde 15 yükselme yaşandığı belirtiliyor. Ayrıca ekonomiden gelen iyi haberlerin daima bir eksi olmadığı vurgulanarak, “Dinç artış, altın takılara olan talebi artırıyor” deniliyor. Idareli kesin olmama ortamında etkili riskten korunma ihtiyacının yatırım talebini desteklemeye devam edeceği belirtilen raporda, ancak altının performansını olarak faiz oranların yönü ve hesaplı toparlanmanın gücü belirleyecek” ifadeleri kullanılıyor.

BÜTÜN ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE DÖNMESİ AN MESELESİ

ABD 10 takvim enflasyona endeksli bağ faizi (reel faiz) rekor düşük seviyeye gerilerken, değerli metallerde faizlerle olan zıt korelasyonun koptuğu görülüyor. Gerçekleşen satışlar ve altında bu denli düşük faize rağmen görülen yatay seyir, piyasanın Fed’in adımlarına yan hareket ettiğini gösteriyor. Credit Suisse yayınladığı notta, tahvil getirileri en son bu değin negatif bölgeye girdiğinde altın fiyatının 2.000 dolar olduğuna dikkat çekiliyor. Altın piyasasının, düşen bono getirilerini görmezden geldiğini söyleyen Credit Suisse’e tarafından, kıymetli metal gerçek faiz oranlarındaki düşüşlerden fazla az menfaat görmesi nedeniyle ons başına 1.800 dolar civarında yardım bulmakta zorlanıyor. ABD 10 yıllık bono faizi Şubat ayında gördüğü yüzde 1.20-1.30 aralığında seyrediyor. Tahvilde reel getiriler yüzde -1.12’ye düştü. Credit Suisse’deki emtia analistleri, reel getirilerin, altın fiyatlarının ons başına 2.000 dolar civarında işlem gördüğü geçen yıl gözlemlenen seviyelerden daha düşük olduğunu kaydediyor ve fiyatlarının ons başına 1.900 dolara ve geçen yılın tüm zamanların en yüksek seviyelerine dönmesi an meselesi olduğunu düşünüyor. Banka, altın fiyatlarının 2021’de 2.000 dolar seviyesine yükseleceği tahminini koruyor.

İsviçre bankası, altın talebinin anahtarını Fed’in tuttuğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

“Fed, aylık senet alım programını azaltma sinyali altın fiyatlarını altında çeker. Para politikasında güvercin bir eğilim ise fiyatı 1.800 doların üzerinde güçlendirir”

2000 DOLARLIK REKOR YENİDEN YAKALANABİLİR

Commerzbank analistleri de, altın fiyatının daha yüksek bir atak yapmadan önce üstesinden gelmesi gereken bir takım manâlı seviyeler olduğunu düşünüyor. Bankanın stratejistlerinden Karen Jones, “Aşağıda yukarı yönlü ilgiyi yeniden can vermek için temmuz ortasında test ettiği 1.834 doların aşılması gerekiyor” diyor. Buranın üzerinde ise 1.916 ve 1.921 seviyelerinin, uzun vadede Kasım 2020’nin en yükseği 1.965 doların deneme edilmesini olası gören banka, 2.072 dolarlık rekorun baştan yakalanacağı beklentisini de koruyor.

Aşağıya içten muhtemel hareketlerde ise 2019-2021 yükseliş trendi çizgisinin geçtiği 1.752 doların manâlı bir takviye olarak hedeflendiğini söylüyor. Banka, daha aşağıda ise 1.728 dolar ve mart ayında görülen yılın dip seviyesi 1.676 doların bulunduğunu not ediyor banka.

KAYNAK: DÜNYA.COM/EVRİM MINIK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here