Amerikan Büyükelçiliği’nden dumanlar yükseldi… Özel bankalar havaya ateş açtı!

0
9
Amerikan Büyükelçiliği’nden dumanlar yükseldi... Özel bankalar havaya ateş açtı!
Amerikan Büyükelçiliği’nden dumanlar yükseldi... Özel bankalar havaya ateş açtı!

ABD’nin bölgeden çekilmesi ile ilerlemesi sürat kazanan Taliban, ülkenin kilit eyaletlerini birer birer ele geçiriyor. Afganistan’ın başkenti Kabil ise düşmek üzere. Deyim yerindeyse her dakika yeni bir haber gelen Afganistan’dan CNN TÜRK yayınına Kabil’den bağlanan gazeteci Ahmet Mengli şehir halkı sokaklarında yaşanan son durumu anlattı.

ÖZEL BANKALAR HAVAYA ATEŞ ETTİ

Sabahleyin beri Kabil sokaklarında fazla derecede bir üzüntü vardı. Cümbür Cemaat dışarıdaydı. 15 dakikalık bir yolculuğu saatlerce yapamadık. öyle kalabalıktı.

Cümbür Cemaat işyerlerini, devlet dairelerini terk ederek sokaklara döküldü. Öğlene dürüst özel bankaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Bu dünden başlamıştı Afganistan’da hafta sonu Cuma günü. Cumartesi devlete ait işlemler başlıyor. Dün ırk bankalardan maaşlarını veya oradaki paralarını dahil etmemek isteyince banka para vermeyince insanlar hamle etti banka güvenlikleri havaya ateş başlamak zorunda kaldı. Yan büyük kasaba merkezinde oldukları için cümbür cemaat de bir paniğe kapıldı. Bu sabahtan ben de dışarıdaydım aracı yolda bırakarak bisikletle gitmem gereken yere devam ettim. Uzun bir süre bisiklet yolculuğu yapmak zorunda kaldım. Bu süreç Amerikan Elçiliği ve Savunma Bakanlığı önünden geçtim şart sakindi. Zaten Taliban açıklama yaptı. Barışsal bir ödev olacak ‘savaşçılarımız’ Kabil dış kapılarında beklesin içeriye girmesinler ırk sıkıntılı olmasınlar dedi. Aynı şekilde Afganistan İçişleri Bakanı da bir video açıklaması paylaştı, o da görüşmelerin devam edeceğini üçün bir partiye devredileceğini ve barışsal bir tayin olacağını, Afgan güçlerinin Kabil’deki güvenlikten sorumluluk sahibi olacağını açıkladı.

AMERİKAN ELÇİLİĞİ’NDEN DUMANLAR YÜKSELDİ

Amerikan Elçiliği şehir halkı merkezinde bulunduğu için fazla derecede helikopter trafiği var. bundan başka Amerikan yetkilileri patavatsız evrakların yakılmasını söyleyince bir duman yükseldi orada. Bunlarla beraber sosyal medyada aşırı öbür bilgilerin paylaşılması insanların sıkıntılı olmasına niçin oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here