Angela Merkel’in partisinin zaferi

0
32
Angela Merkel'in partisinin zaferi
Angela Merkel'in partisinin zaferi

1,8 milyon seçmenin oy yararlanma hakkı olduğu eyalette yerel saatle 18.00’de oy verme işlemi sona erdi. Alman Birinci Televizyonu ARD’nin açıkladığı ilk sandık çıkış anketine tarafından CDU, 5 yıl önce yapılan seçimlere kadar oy oranını 6,2 puan artırdı ve yüzde 36 ile birinci çıktı. Böylelikle 10 yıldır eyaletin başbakanlık görevinde bulunan Rainer Haseloff’un gelecek 5 yıl için yeni hükümeti kurması bekleniyor.

Fazla sağcı ve popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranı, bir önceki seçimlere tarafından 1,8 puan azaldı. AfD bu vesile ile yüzde 22,5 ile ikinci oldu. Sol Parti de son seçime kadar oy oranında 5,3 puan düşüş yaşayarak yüzde 11 ile üçüncü, 2,1 puan oy kaybeden Sosyal Halkçı Parti (SPD) yüzde 8,5 ile sandıktan dördüncü parti çıktı.

Bir önceki seçimlere kadar 1,3 puan oyunu arttıran Yeşiller yüzde 6,5 ile beşinci, aynı oy oranıyla seçimi altıncı sırada tamamlayan Özgür Halkçı Parti (FPD) oy oranını 1,6 puan arttırdı. Bu Vesile Ile yüzde 5’lik tercih barajını geçen FDP meclise girmeyi başardı.

Seçimde diğer partiler toplam yüzde 9 oranında oy aldı. Kovid-19 tedbirlerinin uygulandığı bu seçimde, daha önceki seçimlere kadar seçmenlerin birçoğunun daha önceden mektupla oy kullanma yolunu seçtiği belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here