Annesini koronadan kaybetti, arkadaşlarını aşı olmaya götürüyor

0
16
Annesini koronadan kaybetti, arkadaşlarını aşı olmaya götürüyor
Annesini koronadan kaybetti, arkadaşlarını aşı olmaya götürüyor

Ayakkabıcılık yapan 50 yaşındaki Necati Uysal, Covid-19 nedeniyle geçtiğimiz kasım ayında annesini kaybederek büyük üzüntü yaşadı. Salgının acı yüzüyle annesini kaybederek bir kez daha yüzleşen Sakin, kendisine aşı hakkı gelince derhal aşısını vuruldu. Çevresinde aşı kararsızlığı yaşayan ve aşı olmayı düşünmeyen arkadaşlarını da ikna çalışmalarına başladı. Yakınlarına annesinin kaybını ve çoğu kişinin genç olmasına karşın yoğun bakıma alınabildiğini anlatan Sakin, birçok arkadaşını da ikna ederek Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne aşıya getirdi. Aşı karşıtlığına karşın ikna çalışması yaptığını anlatan Sakin, aşının salgında hayati tartı taşıdığını ifade ederek, tüm vatandaşları aşı olmaya gösteri etti. Sakin, “Salgının birincil dönemlerinde kaybettim annemi o zaman aşı çıkmamıştı. Çıksaydı biz derhal olacaktık fakat maalesef. Sevdiklerimi, arkadaşlarımı, aşı olmayan, aşıya karşısında olanları alıp hastaneye getiriyorum. Bu işin şakası yok, cümbür cemaat aşısını koştura koştura gelip yaptırsın” dedi..

Dayısının cenazesi için köye gitti, kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiDayısının cenazesi için köye gitti, yürek krizi geçirerek hayatını kaybetti

YOĞUN BAKIMLAR AŞI OLMAYANLARLA BATMIŞ

Salgınla mücadelede aşının fazla önemli olduğunu bildiren ve aşı karşıtlığı veya kararsızlığı olan arkadaşlarını ikna ederek aşı olmaya getirdiğini anlatan 50 yaşındaki Necati Uysal, “Ben ısrarla aşı olacaksınız diyorum. Atlatmaya kalktı ‘ben hazır değilim’ dedi, ben kollarından tuttum buraya getirdim. acilen birincil dozlarını oldular ben ikinci dozu oldum. Bayramdan önce entübe olan aşı karşıtı arkadaşım vardı, ölümden döndü. Ben annemi Covid’den kaybettim, şüphesiz aşı olsunlar. Ben sadece bu iki arkadaşım değil, bir sürü arkadaşımı ikna ettim, getirdim. İş yerimiz de yakın olduğu için kollarından tutup getiriyorum. Canı gönülden tavsiye ediyorum. Salgının birincil dönemlerinde kaybettim annemi o zaman aşı çıkmamıştı. Çıksaydı biz anında olacaktık fakat maalesef. Sevdiklerimi arkadaşlarımı, aşı olmayan, aşıya karşısında olanları hastaneye kendim kişisel olarak alıp getiriyorum. Bu işin şakası değil, aşı olmaya gideceğiz diyorum. İnşallah olmayanları da ikna edeceğim. Bir an evvel aşılarını olsunlar, yoğun bakımlar aşı olmayanlarla batmiş. Herkes aşısını koştura koştura gelip yaptırsın” diye konuştu. 


 
ARKADAŞIMIN BANA DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ AŞI OLDU

Aşıyla ilgili yapılan bazı negatif söylemler nedeniyle evvelden aşı olmayı düşünmediğini ama arkadaşının kendisini ikna ettiğini gösteren 49 yaşındaki Sinan Yağcıoğlu, “Aşı olmamamın sebebi; kamuoyunda oluşan bu aşı karşıtı eylemler, yapılan eleştiriler fakat arkadaşım beni ikna etti. Ben de birincil aşımı oldum. Benim gibi aşı olmayan arkadaşların gelip aşılarını olmalarını nasihat ediyorum. Çünkü ciddi bir problem, insanlık zor durumda. Aşılanmaktan diğer çaremiz değil. Son meydana çıkan delta varyantı ölümlerin artması, sevdiklerimizi kaybettik. Onların acısı zaten bizi içten üzdü. Bu işi gerçekten ciddiye alıp herkesin aşılarını olması lüzumlu. Benim can dostum, çocukluk arkadaşım bununla birlikte meslektaşım bizi tuttu, ‘hadi gidiyoruz’ dedi. Özel arabasıyla buraya değin getirdi. Ne politik ne siyasi bir şey insan sağlığı için bütün sıhhat çalışanları zaten baskı durumdalar. İki arkadaşım da annelerini kaybetti.  böylece canlar verdik fazla üzgünüz. Bugün doğum günüm 49 yaşına girdim. Doğum günüm ve birincil aşım, arkadaşımın bana doğum günü hediyesi aşı oldu” dedi. 
 

AŞIYLA İLGİLİ ENDİŞELERİ VARDI

Aşı olmakla ilgili üzüntü taşıdığını söyleyen, arkadaşının açıklamalarıyla aşı olmaya karar verdiğini bildiren Serkan Bilecan, “Nasıl alt etki verecek diye doğrusu azıcık beklemek istedim. Olacaksak Türk aşısı olayım dedim.  Bu sıralar vaka sayıları arttığı için, çevremizde çok ölüm eden arkadaşlarımız, yakınlarımız oldu. Hiç ummadığım sapasağlam insanları genç yaşta kaybettik. Yine gelmeyecektim, bir ağabeyimiz vesile oldu. İlk öncelikle milletin düşündüğü gibi düşündüm. Dünya nüfusu sanki fazla çoğaldı şu an yok ama 5-10 sene daha sonra toplu bir ölüm gibi planlanmış bir akıcılık mu diye düşündük. O yüzden her zaman geri çekildik, bekledik. Kolumdan tuttu getirdi, sağ olsun yaklaşık bir 10-15 birey getirmiş” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here