App Store haksız rekabet tartışmalara da neden oluyor

0
10
App Store haksız rekabet tartışmalara da neden oluyor
App Store haksız rekabet tartışmalara da neden oluyor

Reuters ile yaptığı röportajda Vestager, mahremiyet ve güvenliğin “son derece kayda değer” olduğunu söyledi, ama müşterilerin bir uygulamayı kendi istekleri ile yüklerken güvenlikten taviz vereceklerine inanmıyor.

Reuters’e göre Vestager, “Gizlilik ve güvenliğin cümbür cemaat için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Burada önemli olan, kuşkusuz, bunun rekabete karşısında bir kalkan olmaması, çünkü bence müşteriler diğer bir başvuru mağazası kullanırlarsa ya da diğer mağazalardan dilekçe yüklerlerse ne güvenlikten ne de gizlilikten vazgeçmeyecekler.”

Vestager değişiklikleri memnuniyetle karşıladığını söylese de, öteki AB ülkeleri ve milletvekilleri, herhangi bir şey yasalaşmadan önce tartmak zorunda kalacaklar. Reuters’e verdiği demeçte, “Buna çözüm bulmanın mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

Vestager, Apple’ın iPhone ve iPad kullanıcılarının üçüncü taraf App Store’lardan veya internetten başvuru formu indirmesine izin vermesini gerektiren Avrupa’daki Dijital Piyasalar Yasası üstünde çalışıyor. Apple CEO’su Tim Cook Haziran ayında yaptığı açıklamada, uygulamaların yana yüklenmesiyle ilgili önerilen kuralların “iPhone”un güvenliğini ve “App Store”da oturmuş olan gizlilik girişimlerini değil edeceğini söyledi.

DMA konusunda Vestager, değişikliklere açık olduğunu ve “çözüm bulmanın” muhtemel olduğuna inandığını, oysa Apple’ın alternatif dilekçe mağazalarına ya da öteki doldurma uygulamalarına aleyhinde yoğun bir şekilde savaşmaya devam edeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here