Apple’ın komisyon kararı Spotify ve Netflix’e yaradı

0
15
Apple’ın komisyon kararı Spotify ve Netflix’e yaradı
Apple’ın komisyon kararı Spotify ve Netflix’e yaradı

iOS kullanıcıları, Spotify ve Netflix tarzı platformlara bundan böyle doğrudan doğruya App Store’da bulunan aplikasyonlar vasıtası ile, Apple’ın %30’luk komisyonuna takılmadan tescil yapabilme şansına sahip olacak.

iOS kullanıcılarının şimdiye değin Spotify veya Netflix gibi hizmetlere tatbik üzerinden direkt olarak kayıt yapamıyordu. Hem Netflix, dilekçe üzerinden ilk kez tescil almak isteyen kullanıcılara “Bunun biraz güç olduğunu biliyoruz lakin Netflix’e tatbik üzerinden tescil olamazsınız” bildirimini veriyordu.

YÜZDE 30 KOMİSYONDAN KURTULDULAR

App Store’da uyguladığı %30’luk kurul nedeniyle platformlara mecburen böyle bir yola sokan Apple, nihayet geri adım atmaya karar verdi. Şirket, Netflix, Amazon Kindle ve Spotify gibi yalnızca “okuyucu geliştiricilerine” kullanıcılarını uygulamadan üye olma sayfasına yönlendirebilen doğrudan doğruya bir temas linki koymalarına onay çıkardı.

Apple, tatbik içi satın alma işlemlerine koyduğu komisyonlar sebebiyle, bazı başvuru formu geliştiricileriyle hatta Epic Games ile tartışmalar yaşadı. Apple’ın nasıl bir şekilde geri adım atacağı merakla beklenirken şirket, Japonya Adaletli Ticaret Komisyonu kadar yürütülen soruşturmayı kapatmak için okuyucu uygulamalar hakkında böyle bir buluş yapmaya karar verdi.

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here