Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç en düşük vergi ödeniyor

0
225
Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç en düşük vergi ödeniyor
Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç en düşük vergi ödeniyor

Bir saatte 1.666 aracın geçmesi için garanti bahşedilen Osmangazi Köprüsü’ne geçmeyen araçlar için bayramda her dakika 9 bin 500 TL ödeniyor.

Tam kapanmada geçilmeyen köprü ve otoyollara geçiş garantisi kapsamında Define kadar milyonlarca liralık ödeme yapılacak. Yalnızca Osmangazi Köprüsü için vatandaşın cebinden dakikada üç asgari ücretten daha fazla para çıkacak.

JURNAL ÖDEME 18.7 MİLYON LİRA

Ramazan Bayramı’nda salgın dolayısıyla alınan kısıtlamalardan nedeniyle köprü ve otoyollar boş kaldı. Mücbir sebebe rağmen yap-işlet-devret (YİD) modeliyle işletilen otoyol ve köprüler için Hazine milyonlarca liralık garanti ödemesi yapacak. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine her saat 88 bin 750 dolar, jurnal 17 milyon 700 bin lira garanti ödemesi yapılacak.

ARAÇ BAŞINA 35 DOLAR ÖDEME

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bayram döneminde YİD kapsamında yapılacak ödemelerde en yüksek payı Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin alacağına uyarı çekerek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak da vasita başına ‘3 dolar fazla KDV’ verilecek. Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin araç geçiş garantisi zarfında‘35 dolar artı KDV’ ödeme yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne dakikada 330 dolar, saat başına 19 bin 750 dolar, günde 474 bin dolar garanti veriliyor” dedi.

KÖPRÜ DURDUĞU YERDE PARA BASIYOR

Akın, Osmangazi Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında bir saat içerisinde 1.666 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, “Buna göre dakikada 28 aracın geçmesi gerekiyor. Diğer bir deyişle dakikada 1.156 dolar (9 bin 500 TL), saat başına 69 bin 384 dolar, bir günde ise 1 milyon 665 bin dolar garanti veriliyor. Aktüel döviz kuruna tarafından 13 milyon 780 bin lira” ifadelerini kullandı.

“BOŞ KÖPRÜLERE TAKVIYE VERİLMESİN” TALEBİ

Tam kapanma döneminde bugüne kadar kullanılmayan yol ve köprüler için yandaşlara ballı, kaymaklı garantilerin tam gaz ödeneceğini kaydeden Akın, “Vatandaşa hiçbir takviye vermeden ve acayip yasaklarla mağdur ettiğiniz yeter, bari bayramda boş kalacak otoyol ve köprüler için kamudan garanti ödemesi yapılmasın. Vatandaşa yardim vermediniz, dahası onun parasını manâsız köprülere ve yollara harcamayın” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here