Arap dünyasının Esad ile ‘flörtü’

0
3
Arap dünyasının Esad ile 'flörtü'
Arap dünyasının Esad ile 'flörtü'

Suriye’de 10 yılı geride kalan iç savaşın ardındaki Beşar Esad rejimi Arap dünyasıyla olan ilişkilerini her tarafta güçlendirmeye çalışıyor.

Rejimin kontrolü altındaki bölgelerde bile Esad’ın hâkimiyetinin kuşkulu olmasına ve Batı ülkelerinin yaptırımlarının sürmesine karşın Ortadoğu’da yaşanan öteki sorunlar Arap ülkelerinin çözüm yolu arayışında yönlerini Suriye’ye dönmeye başlamasına sebep oluyor.

ÜRDÜN KRALI İLE İLK TELEFON GÖRÜŞMESİ

Suriye ile diplomatik temaslar başlangıçta 2018 yılında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) göre başlatılırken, normalleşme sürecinin bir parçası olarak Ürdün ve Suriye arasındaki kapalı hudut kapıları geçtiğimiz ay açılmıştı. Ürdün hem güvenlik görüşmeleri için Suriye Savunma Bakanı’nı başkent Amman’da ağırlamıştı. İki ülke arasındaki en net diplomatik adımsa geçtiğimiz hafta gerçekleşti. 2011 yılında Beşar Esad’ı istifaya çağıran Ürdün Kralı 2’nci Abdullah, 10 sene aradan sonradan geçen hafta Beşar Esad’la telefonda görüştü. Görüşmede “iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin yollarının” arandığı iddia edildi.

BORU HATTINA ABD DESTEĞİ

Büyük bir enerji krizinin ortasında kalan ve büyük çaplı elektrik kesintileri yaşanan Lübnan’a yapılacak destek için geçtiğimiz eylül ayında yapılan zirveye Suriye de katılmıştı. Darı doğalgazının Arap doğalgaz boru hattıyla Suriye üzerinden Lübnan’a taşınması üstünde mutabakat sağlanmıştı. ABD de Hizbullah’ın İran’dan yakacak getirme çabasının önüne geçebilmek için projeye yeşil ışık yaktı.

‘AVM YAPMAYIN’

ÖTE YANDAN ABD, söz konusu gelişmelerin Esad rejimine fayda sağlamaması konusunda dikkatli davranmaya çalışıyor. Amerikan New York Times’a konuşan bir ABD’li yetkili, gaz anlaşmasının Esad’a olası olan en düşük faydayı sağlaması niyetinde olduklarını söyledi. BAE ve Suudi Arabistan’la bu konuda doğrudan doğruya görüşmelerin sürdüğünü belirten yetkili, “Onlara Suriye’de alışveriş merkezleri yapı etmemelerini, Esad’ın dondurulmuş varlıklarını etkinleştirmemelerini, rejime kalkınma için gelir kaynağı yaratmamalarını söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Geçen hafta BAE ve Suriye ekonomi bakanları Dubai Expo fuarında ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüşmüşlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here