Arazöz nedir, kaç ton su alır? Arazöz arabulucu ne işe fayda?

0
14
Arazöz nedir, kaç ton su alır? Arazöz arabulucu ne işe fayda?
Arazöz nedir, kaç ton su alır? Arazöz arabulucu ne işe fayda?

Ülke genelinde yangın söndürme çalışmaları devam ederken hem karadan keza de havadan müdahaleler gerçekleştiriliyor. Karadan yapılan müdahalelerde itfaiyeye takviye sağlayan araçlardan biri de arazöz olarak adlandırılıyor. Peki, bu vasıta nedir, özellikleri nelerdir?

ARAZÖZ NEDİR, KAÇ TON SU ALIR?

Arazöz (Fransızca arroseuse), kamyon, traktör türünde bir taşıta su tankı ve sulama sistemi yerleştirilerek imal edilen ve genellikle ön veya ardından sulama düzeneği yer alan motorlu araçtır.

Arazöz, yolları ve meydanlarının temizlenmesinde ve de yol kenarlarında yer alan yeşillikleri sulama için kullanılır. Gerek yol üstü, gerekse yol kenarlarında oluşan pisliklerin sulama yöntemiyle temizler. Toprak, bozuk satıhlı ve stabilize yollardaki toz oluşumunu alıkoymak için de faydalanılır. Yapı inşaatları ve özellikle yol inşaatlarında çalışan makinelerin su teminini karşılamak için de kullanılır.

Ivedi durumlarda yangın söndürme çalışmalarına da takviye veren bu araçların itfaiyelere özel olarak üretilenleri de mevcuttur.

Bu araçların boyutuna tarafından değişmekle birlikte 2 ton ile 18 ton aralarında su nakliye kapasitelerinin olduğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here