Aristokrat, kadına şiddet toplantısında Yeldana Kaharman sorusuna cevap vermedi

0
34
Aristokrat, kadına şiddet toplantısında Yeldana Kaharman sorusuna cevap vermedi
Aristokrat, kadına şiddet toplantısında Yeldana Kaharman sorusuna cevap vermedi

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, ‘Kadına Karşın Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’ toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya Yeldana Kaharman’ın ölümüne ilişkin manâlı sorular yöneltti, fakat cevapsız bırakıldı.

Aysu Bankoğlu konuşmasında, Sedat Peker’in açıklamalarıyla AKP Milletvekili Tolga Ağar’ın da “ölümünde etkisi olduğu” yönündeki son zamanlarda gündeme gelen iddiaları hatırlatarak Yeldana Kaharman davasına değindi.

Bir önceki oturumda Kaharman’ın ölümüyle ilgili uygulama verdiğini oysa bu dilekçenin gündeme getirilmediğini kaydeden Bankoğlu, “Bakın, vatandaşın gözünde ‘Örtbas edilmeye çalışılıyor’ olarak görünen tek olgu Yeldana’nınki de değil. Nadira, Rabia Naz, Aleyna diye uzayıp giden koca bir liste var” dedi.

Bankoğlu, bilhassa emin bir mevki ve statüye sahip kişilere dokunan bu cins davaların üstünün örtülmesinin halk vicdanını rahatsız ettiğini ve ülkede adalete güvensizlik oluşturduğunu belirterek, Asilzade’nun cevaplaması istemiyle Yeldana’nın intiharına ilişkin adli raporun sorgulanıp sorgulanmadığını, konuya ilişkin HTS kayıtlarını, maktulün tecavüz şikayetlerinin karakola iletilip iletilmediğini sordu.

Ancak Bakan Aristokrat Bankoğlu’nun sorularının hiçbirine yanıt vermemeyi tercih etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here